Половината от здравните услуги се плащат от пациентите, а 38% ходят на профилактичен преглед

21.11.2023 12:42 Цветелина Стефанова

Разходите за здравеопазване непрекъснато се увеличават, а 50% от здравните услуги се плащат от пациентите, като очакванията са тази тенденция да се запази и през следващата година. Липсват политики за преодоляване на критичното състоянието на общинските болници, липсата на реформи мерки за контрол. Това бяха основните критики на бизнеса по време на обсъждането на проектобюджета на НЗОК на тристранката. 

38% от българите ходят на профилактичен прегледи. осигурено е финансиране за повече дейности, но трябва да използваме всички начини да информираме хората, каза заместник-министър на здравеопазването доц. Михаил Околийски. 

Продължаваме тенденцията към увеличаване на разходите за извънболнична помощ и профилактична дейност, каза пък министърът на здравеопазването проф. Христо Хинков. Увеличава се броят на неосигурените хора, за които държавата поема все повече ангажименти. „Това е проблем, който би трябвало да ни насочи вниманието за това да се увеличава възможността здравното осигуряване да обхваща все повече от населението на България, каза Хинков.

Проектът на бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2024 г. е за 8 163 353 100 лева. Това е с над 1,1 млрд. лева повече.

България е с най-ниски разходи в ЕС за здравеопазване, но все пак има напредък и ще се отлеят повече пари за превенция. 

Според синдикатите не намалява броят на неосигурените. От КНСБ попитаха дали джипитата са готови да поемат увеличения брой профилактични прегледи и дали ДКЦ-ата имам апаратура за високотехнологичните изследвания, които също ще бъдат увеличени догодина. 

В проектобюджета е заложено намаляването на разходите за болнична помощ.  Средствата за извънболнична помощ  се увеличават на 14,8%.

Въвеждат се сериозни стимули при заплащането на общопрактикуващи лекари, които имат повече обхванати за профилактичен преглед лица. Осигурено е допълнително финансиране на дейности, свързани с ранна диагностика или проследяване на развитието и сложността на кардиологични и онкологични заболявания, и диабет в отдалечени райони, без ежедневен достъп до медицинска помощ.

Осигуряват се допълнителни средства за извършване на диагностични изследвания, свързани с ранно откриване на заболявания и усложнения при остри състояния в извънболничната помощ.

Предвидени са средства за лекарствени продукти за лечение на злокачествени заболявания за  910,1 млн. лв., което е около 20% повече спрямо отчетените през 2023 г.

Други от Докторе кажи

Пациенти с тежки белодробни болести вече ще използват безплатно кислородолечение у дома

Пациентите с някои тежки белодробни болести вече ще могат да ползват безплатно кислородолечение в домовете си. Това ще се случи от следващата година, съобщи председателят на Българското дружество по

Откриха кръвни маркери, свързани със сърдечносъдови проблеми при пациенти с дълъг COVID-19

Австралийско изследване откри възпалителни маркери в кръвта на пациенти с продължителен КОВИД, които могат да обяснят защо много от тях страдат от сърдечносъдови проблеми, предаде Синхуа

Разследват шефа на AstraZeneca в Китай

Ръководителят на китайското подразделение на мултинационалния фармацевтичен гигант AstraZeneca е обект на разследване в страната. Леон Уанг, президент на AstraZeneca China

Свиня даде положителна проба за птичи грип H5N1 в САЩ

В момента се извършва геномно секвениране на пробата от прасето, като резултатите се очакват в следващите дни. Свиня в заден двор в американския щат Орегон е дала положителна проба за птичи грип H5N1

Птичият грип се разпространява бързо сред домашните птици в ЕС

Птичият грип се разпространява бързо сред домашните птици в Европейския съюз (ЕС) този сезон, пораждайки опасения за повторение на предишни кризи, довели до смъртта на десетки милиони домашни птици в

>