Чарлз III води службата в Деня на възпоменанието

12.11.2023 11:22
Чарлз III Снимка: Инстаграм/theroyalfamily

Британският крал Чарлз III ще води службата днес в Деня на възпоменанието пред Паметника на незнайния войн в Лондон само часове след като пропалестинските протести и контрапротести във вчерашния Ден на примирието доведоха до стотици арести, предава БТА.

Днес кралят ще ръководи възпоменателните церемонии в страната с отбелязването на края на Първата световна война и други конфликти,, в които са участвали британски сили и сили на Британската общност. Около 10 000 ветерани и 800 военнослужещи ще участват в военен марш.

Двуминутно мълчание за почитане на паметта на загиналите е насрочено за 13:00 часа българско време. Венци ще бъдат положени от членове на кралското семейство, високопоставени политици и високопоставени лица на Паметника на незнайния войн.

Столичната полиция изживява трудни времена тези дни. Броят на дежурните полицаи днес в Лондон е двойно по-голям от обичайното в този ден. Около 1400 полицаи ще бъдат разположени отоло Паметника на незнайния войн до пълното приключване на възпоменателните събития.

Около 150 пропалестински протестиращи бяха задържани в събота вечерта, след като се отцепиха от основната група от 300 000 души на шествие през централен Лондон с искания за прекратяване на огъня между Израел и „Хамас".

По-късно стана ясно, че не всички задържани са арестувани. Много по-тревожно бе положението с крайнодесните контрапротестиращи, които влязоха в схватки с полицията, обиждаха полицаите и се опитаха да нарушат мирното пропалестинско шествие. Общо полицията извърши 126 ареста, от които най-малко 92 на контрапотестиращи.

Премиерът Риши Сунак осъди „напълно неприемливите сцени на насилие" в съботния ден. Той порица както крайнодесните протестиращи, които нарече „разбойници", така и тази част от пропалестинските демонстранти, скандирали антисемитски лозунги и възхвалявали „Хамас".

Други от От страната и света

В кабинета "експрес" 1/2 вече са заставали под герба, останалите са загрявали от 2-ата линия (Обзор)

Радев: Няма друго правителство, съставено толкова бързо Първо галопиращите цени, после ВСС и бюджета. Но успоредно ще заложим политики с дълъг хоризонт, за да се ускори развитието на България

Тръмп с ултиматум към ЕС: Имате срок до 4 юли да изпълните търговското споразумение

Президентът на САЩ Доналд Тръмп съобщи, че е разговарял по телефона с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, и добави, че е дал срок на ЕС до 4 юли да изпълни своята част от

50 поста в 14 важни институции чакат новата власт, сред тях и спецслужбите (Обзор)

Преди месеци отнеха правомощия на Румен Радев като президент да ги одобрява, сега сам ще ги предлага, а ще ги гласува мнозинството му в парламента 50 поста в 14 държавни институции - контролни органи

Пари за проекти по плана за възстановяване надуват дефицита - 4 млрд. трябва да се платят до август (Обзор)

Финансовият министър Георги Клисурски все пак успокои, че средства има - 6,8 млрд. евро е фискалният резерв към края на април Дефицитът в бюджета за април е 1,75 млрд

Указ на президента Йотова за избирането на Радев за премиер ще бъде обнародван утре в "Държавен вестник"

Указ на президента Илияна Йотова, с който се предлага на 52-рото Народно събрание да избере лидера на "Прогресивна България" Румен Радев за министър-председател

>