Нашите европрокурори изненадващо се оказаха за пример в ЕС (Обзор)

09.11.2023 22:35 Румина Димитрова
Премиерът Николай Денков, вицепремиерът Мария Габриел и европейският главен прокурор Лаура Кьовеши дадоха съвместна пресконференция след продължилата повече от час среща помежду им. СНИМКА: РУМЯНА ТОНЕВА

Денков съжалява, че си нямаме BG Фалконе или Кьовеши

Българският екип на европейската прокуратура е “добър пример за отдаден и независим екип” в сравнение с останалите в ЕС.

Тази изненадваща похвала изказа в четвъртък в София европейската главна прокурорка Лаура Кьовеши. Похвала дойде на фона на непопълнения екип на офиса на европейската прокуратура и постоянните информации за напускащи магистрати.

Това е третото ѝ посещение, откакто в България бе отворен офис на европрокуратурата през 2021 г. При първата си визита тя настоя европрокурорите, които се помещават в сградата на Софийската районна прокуратура на Петте кьошета, да получат свой самостоятелен офис. Тогавашният служебен кабинет “Донев” разпореди те да се настанят в емблематичната за СДС сграда на “Г. С. Раковски” 134. Партията се изнесе от историческата си централа в края на миналата година и бе започнат основен ремонт. Офисът обаче все още не е заработил напълно, досега са назначени и

само 7 от 15-те поискани от Кьовеши европрокурори

Последно България предложи още 7 души преди около месец. Кьовеши обаче не е решила кои от тях ще назначи.

“Трябва да завършим процеса по финализиране на офиса на европейската прокуратура в България, така че да е напълно функциониращ. Много стъпки са направени. Но в момента не сме запълнили броя на делегираните прокурори”, подчерта Кьовеши. Чисто административно обаче офисът работел добре, отбеляза тя.

Главният европрокурор се срещна с премиера Николай Денков и вицепримиера и министър на външните работи Мария Габриел по време на дискусия за борба с корупцията.

“Борбата с корупцията вече не е само борба за спестяване на публични средства, а започна да се превръща и в борба за запазване на демокрацията. Значението и ролята на борбата с корупцията придобиха нови по-глобални измерения”, отбеляза премиерът Денков.

“Един от стълбовете на цивилизацията е системата за правосъдие. Във всеки успешен преход има нужда от смели герои, които да изпълнят със съдържание структурите на правосъдието. За съжаление, България не успя да намери своя Фалконе (италианския прокурор Джовани Фалконе, взривен от мафията в Сицилия - б.а.) и своята Кьовеши, което дава отражение”, категоричен бе той.

“Много години ние игнорираме какво нивото на финансови злоупотреби означава за нашата собствена сигурност”, отбеляза от своя страна Кьовеши. Тя подчерта, че правителствата трябва да обясняват на хората си как корупцията оказва влияние върху гражданите и защо борбата с нея е толкова важна.

“В реалността

корупцията продължава да бъде толерирана

в голяма степен навсякъде и няма страна, която да е предпазена от нея. Тя може много често да се превърне във въпрос на живот и смърт”, каза още тя.

България може да бъде пример за другите в ЕС, това зависи от нас и ще продължаваме да го отстояваме, заяви пък вицепремиерът Мария Габриел. Пред Кьовеши тя подчерта, че борбата с корупцията е “върховен приоритет” за правителството.

По-късно през деня европейският главен прокурор се срещна и с министъра на правосъдието Атанас Славов. Той запознал Кьовеши с приоритетите на министерството като работата по структурата на новата антикорупционна комисия и добавянето на разследващи функции към дейността ѝ, промените в конституцията, засягащи и отговорностите на главния прокурор, съобщиха от ведомството. Кьовеши пък се поинтересувала докъде е стигнал ремонтът на офиса на европрокурорите. Подчертала и че страната ни трябва да синхронизира законите с тези в Европа.

Други от От страната и света

Държавата плаща първо заплатите, пенсиите и помощите. Ако има пари, и останалото

Отлагат с три години новата такса смет На извънредно заседание в понеделник правителството в оставка взе решение, с което предлага на Народното събрание да приеме удължителен бюджет

Радев: Картините на Васил Горанов преоткриват моменти и личности, изградили България

Талантът, размахът и всеотдайността на Васил Горанов в неговите картини докосват сърцата на всички българи, карат ги да преоткриват моменти, събития и личности от историята ни

Президент или конкурент? Всички гости на Радев искат да знаят като какъв ги приема (Обзор)

Влизането в институцията в днешно време е като влизане в най-голямата партийна централа, обясни му Деница Сачева от ГЕРБ, която сама отиде на "Дондуков" 2

Спешно дадоха почти половин милиард, за да има метро, влакове и по-модерни болници

Почти половин милиард лева успя да намери правителството в оставка на Росен Желязков за метро, влакове, болници, както и за ключови проекти на министерства и общини. 184,4 млн. лв

Окръжният съд в Ловеч отхвърли жалбата на шефа на 5-о РУ

Окръжният съд в Ловеч не уважи жалбата на началника на Пето Районно управление (РУ) на МВР в София Пламен Максимов срещу 72-часовата мярка за задържане под стража

>