Прогноза за 2030 г.: Езера заливат Бургас, Несебър и Созопол стават острови, цели плажове изчезват

06.11.2023 13:50
Несебър ще се превърне в остров, ако средната глобална температура се повиши с 3 градуса по Целзий
Зоните в червено е възможно да бъдат заляти от приливна вълна до 2030 г. СНИМКА: Climate Central
Голяма част от Несебър ще бъде залят и ще се превърне в остров СНИМКА: Climate Central
Атанасовското езеро също ще бъде жертва на климатичните промени СНИМКА: Climate Central
Зоните в червено ще бъдат под вода СНИМКА: Climate Central
Морето ще навлезе в зоните, отбелязани с червено на картата СНИМКА: Climate Central
Къмпинг "Градина" и плажовете около него също ще са под вода. СНИМКА: Climate Central
Созопол е заплашен да последва съдбата на Несебър СНИМКА: Climate Central
Републикански път II-79, който е основна артерия по Южното ни Черноморие, ще бъде залят СНИМКА: Climate Central
Летището в Приморско ще изчезне почти наполовина СНИМКА: Climate Central
Драстично ще се вдигне нивото на река Велека СНИМКА: Climate Central
Плажовете Бутамята и Липите на Синеморец ще останат под вода СНИМКА: Climate Central
Кранево и Албена СНИМКА: Climate Central

Плашеща прогноза за бъдещето на част от българската плажна ивица направиха учените от Climate Central. След по-малко от 7 години е възможно цялата плажна ивица на Слънчев бряг да изчезне, а Несебър да се превърне в остров. 

Climate Central са неправителствена организация, която визуализира щетите от климатичните промени, които се очакват в бъдеще. С помощта на "Гугъл" карти те показват риска от наводнения и приливни вълни в близките години по целия свят.

По техни данни Бургас ще бъде потопен от огромна приливна вълна, ако средната глобална температура се повиши с още 3 градуса по Целзий. Вижте интерактивна карта, която показва как ще изглежда градът, ако тази прогноза се сбъдне. 

Същата карта, създадена от учените, прогнозира изчезването на почти цялата плажна ивица на Слънчев бряг, както и на част от плажовете на Свети влас. 

Несебър пък може да се превърне в остров, а покрайнините му да бъдат напълно под вода. Според прогнозата в морето ще попаднат Археологическият музей, базиликата "Богородица Елеуса", както и два от плажовете в Стария град, който също е заплашен да бъде залят в по-голямата си част. 

Атанасовското езеро в Бургас пък вероятно ще се разрасне. За зоните, оцветено в червено на картата, се посочва, че се очаква да бъдат залети при подобна приливна вълна. 

Визуализацията за Бургаското езеро е още по-плашеща. Приливната вълна ще залее Северната промишлена зона, както и голяма част от квартал Долно езерово. Ако прогнозата се сбъдне, е вероятно езерото до такава степен да покачи нивото си, че почти да достигне рафинерията "Лукойл".  

Ситуацията на юг от Бургас е не по-малко плашеща, показват данните на Climate Central. Морето ще навлезе към селата Тръстиково и Константиново, а почти половината от село Дебелт ще бъде залято. 

Ако глобалната средна температура се покачи с 3 градуса, известният къмпинг "Градина" ще изчезне, а Созопол е възможно да последва съдбата на Несебър и да се превърне в остров. 

Голяма част от Републикански път II-79, който е основна артерия по Южното ни Черноморие, ще бъде под вода. 

На картата, изработена от учените, виждаме как летище Приморско ще бъде залято почти наполовина, както и голяма част от плажовете около града. 

Прогнозата за река Велека пък е драстично увеличаване на водното й ниво. А плажовете Бутамята и Липите на Синеморец ще бъдат напълно под вода. 

На север прогнозите също не са добри - Кранево и Албена ще бъдат почти наполовина потопени.

Тези прогнози е напълно възможно да се превърнат в реалност в близкото бъдеще, ако средните глобални температури се повишат с 3 градуса по Целзий. 

Други от От страната и света

Петър Стоянович: Българинът се заробва до гроб, само и само да купи 72 кв.м на края на света

„Това, което се случва на имотния пазар у нас, не мога да си го обясня. Да дадеш мило и драго, да се заробиш до гроб, да продадеш всички възможности, които имаш по села и паланки

Мирослав Боршош: Дебатът за развитие на планинските курорти да се случи максимално бързо

Дебатът за националните курорти и промените в закона за туризма е крайно належащ, заяви министърът на туризма в оставка Мирослав Боршош на провеждащото се в Пампорово изнесено заседание на

НАП и КЗП с проверки в мебелни магазини, засекли са 100 % увеличение на цена

В НАП и НАП са получени много жалби и сигнали през изминалата седмица за повишени цени в мебелни магазини. В един от тях - потребител е закупил гардероб през изминалата година

Семерджиев осъди затвора за 715 евро, защото бил наказан да стои в карцер

Георги Семерджиев, който излежава 20-годишна присъда, защото уби с джипа си две момичета на бул. "Черни връх", осъди затворническата управа да му плати веднъж 613,55 евро (1200 лв

От 20 до 160 евро струва вечеря за двама в Европа, на Балканите най-скъпо е в Хърватия, а най-евтино - в Косово и Северна Македония

Средната цена на вечеря с три ястия за двама в ресторант от среден клас в Европа варира в изключително широки граници – от около 20 евро до 160 евро, показва проучване на платформата FerryGoGo за

>