Станишев с политически рейд за демографията

01.11.2023 15:10
Сергей Станишев

Евродепутатът стартира срещи с премиера и с всички парламентарно представени сили

„Започвам поредица от срещи с всички парламентарно представени сили в Народното събрание, за да постигнем политически консенсус за поставянето на демографията във фокуса на нашите национални усилия през следващите десетилетия. Промяната на демографската картина у нас следва да бъде новата ни национална цел. Доволен съм от срещите ми с премиера акад. Денков и с Борисов – стана ясно, че чукам на отворена врата. Мерките за репродуктивно здраве има голям шанс да влязат още в бюджета за 2024 г."

Това заяви Сергей Станишев при участието си в сутрешния блок на БТВ. Той посочи, че досегашните мерки са палиативни, а ситуацията изисква неотложни хоризонтални решения на ниво изпълнителна и законодателна власт, особено в икономиката, здравеопазването и образованието. Координирането им е колосална задача, предвид предизвикателствата пред страната в момента. „Избирането на нарочен вицепремиер по демографията във всяко следващо правителство би било ясен знак за приоритетната роля на тази тема в дневния ред на кабинета и на българското общество като цяло. ", предложи той.

На срещите бяха коментирани и конкретни мерки за репродуктивно здраве, които да намерят място още в бюджета за 2024 г. „У нас възрастта, на която младите хора имат проблем с репродукцията, пада на 25 години.", коментира Станишев. Това се дължи на много фактори: стрес, начин на живот, вредни навици, ранно полово съзряване, но най-вече на липсата на каквато и да било профилактика. Затова, предложенията предвиждат въвеждането на Национална профилактична програма за жените и мъжете във възрастовата група 18-40 години, както и разширяване на Националната програма за майчино и детско здраве към МЗ с мерки за всеобхватна грижа за майката и плода при бременните жени. Това включва редица съвременни изследвания, неинвазивна диагностика и скрининг.

Други от От страната и света

Протест в София с искания за справедливи присъди за пияните и дрогирани шофьори

Протест с искания за справедливи присъди за пияните и дрогирани водачи, които грубо погазват правилата за движение. Той е организиран от сдружение "Ангели на пътя"

Деница Сачева: За България директната комуникация със САЩ винаги е добра възможност

Не се ограничават права на български граждани, ограничава се злоупотребата с права. Това каза заместник-председателят на парламентарната група на ГЕРБ-СДС Деница Сачева в предаването „Неделя 150" по

Лена за новия соцлидер Крум Зарков: Дано в БСП са останали повече читави, на които да се опре

Политически конкуренти поздравяват младия председател на столетницата в социалните мрежи Изборът на Крум Зарков за лидер на БСП се превърна в основна политическа тема в социалните мрежи

Ивайло Мирчев: Ще се борим за самостоятелно управление с мнозинство от 121 депутати

Реалните действия на парламентарната група на БСП ще покажат дали изборът на Крум Зарков за председател на партията води до действителна промяна. Това каза съпредседателят на „Да

Мистерия в Сицилия: три трупа на ловци и заключено куче в колата

Още не може да се разбере кой стои зад тройното убийство до Месина Мистерия обгръща случая с тройното убийство в горите на Сицилия на 28 януари. То все още не може да бъде разгадано напълно

>