1000 полицаи ще се грижат за реда в изборния ден в Пловдив и областта

26.10.2023 18:54 24 часа Пловдив онлайн
Снимка: Архив

 1000  полицаи са ангажирани за обезпечаване на обществения ред и охраната на изборните места в Пловдив и областта на 29 октомври.
Като част от предприетите организационни мерки  в ОД МВР  се изпълняват всички предварително планирани дейности за недопускане, предотвратяване и разкриване на престъпления и правонарушения, свързани с изборния процес. В дирекцията е сформиран оперативен щаб, който да ръководи и координира работата по противодействие на престъпленията против политическите права на гражданите, гарантирането на сигурността, опазване на обществения ред и осигуряване на пожарната безопасност в периода на изборите. Създадена е необходимата организация приетите сигнали за злоупотреби и нарушения на изборния процес да се проверяват бързо и ефективно и своевременно да се уведомява ръководството на МВР и прокуратурата. За бърз обмен на информация и последваща реакция пряко взаимодействие ще се поддържа и с Общинските избирателни комисии. Целият поток от данни за сигнали и образувани наказателни производства ще се обобщава централизирано в Ситуационния център на МВР, където функционира денонощна телефонна линия 02/90 112 98. На нея, както и на e-mail izbori@mvr.bg, гражданите могат да сигнализират за забелязани от тях нарушения или евентуални престъпления, съотносими към отговорностите на МВР в изборния процес. Подобна открита телефонна линия работи и в ОДМВР – Пловдив - 032/932 248.

Предварително е направено охранително и противопожарно обследване на всички 405 изборни места. Бюлетините и изборните материали са поставени под постоянно полицейско наблюдение и охрана. Физическа охрана е осигурена и за 995 избирателни секции и 27 подвижни избирателни кутии за хора с трайни увреждания, които не могат да упражнят избирателното си право в изборно помещение.

На 28 октомври, събота, под полицейски съпровод ще бъдат транспортирани машините за гласуване до съответните Секционни избирателни комисии – 456 за град Пловдив и 439 за областта. Същия ден ще бъде поета и външната охрана на местата за гласуване до приключване на изборите в неделя.

В деня на вота полицейските служители ще бъдат разположени извън изборните помещения, като в тях няма да допускат въоръжени лица или носещи опасни предмети. Забранява се използването на мобилни телефони, фотоапарати или друга възпроизвеждаща техника за заснемане начина на гласуване. При необходимост служителите на реда оказват съдействие само с изрично писмено поискване от председателите на секционните комисии.

След приключване на изборния ден е създадена организация за охрана на изборните материали и документация и членовете на секционните избирателни комисии при придвижването им от изборните места към общинските комисии – една в Пловдив и 17 в областта.

В помощ на гражданите, които желаят да упражнят правото си на глас, но нямат издадена лична карта или не притежават валидни документи за самоличност поради различни обстоятелства, звената „Български документи за самоличност” към ОДМВР – Пловдив ще работят в събота, от 8.30 ч. до 17.00 ч., и в неделя, от 8.30 ч. до 19.00 ч.. В зависимост от конкретните нормативни изисквания, на подали вече заявления граждани ще бъде ускорено издаването на лична карта. При невъзможност да бъде издадена нова лична карта до края на работния ден в неделя, може да се издаде удостоверение, валидно само за гласуване.

Други от От Пловдив

Почина пловдивската лекарка д-р Галина Михайлова-Дамянлиева

С професионализма, всеотдайността и личния си пример тя заслужи уважението на медицинската общност и доверието на поколения пациенти, казват колегите й Починала е пловдивската лекарка д-р Галина

Съдът в Пловдив намали на 10 г. затвор наказанието на сириеца, убил сънародник в Харманли

Пробол го с нож след скандал Апелативният съд в Пловдив намали от 12 на 10 години наказанието на сирийския гражданин Рамадан Мохамед за убийството на негов сънародник в Регионалния приемателен

Вече изграждат езеро за водоплаващи птици в недовършения от години зоопарк на Пловдив

До края на годината трябва да са готови хабитатите на маймуните и на благородния елен Вече се работи по изграждането на езеро за водоплаващи птици в затворения от години недовършен зоопарк на

Държавата преведе близо 19 млн. евро на Пловдив за двата стадиона и пътни ремонти

Община Пловдив е получила близо 19 млн. евро от държавата за строителството и ремонта на ключови обекти, съобщи кметът Костадин Димитров. 9 171 000 евро са за довършването на стадион "Локомотив"

Млад мъж влезе през терасата на апартамент в Пловдив и задигна пари и вещи

Младеж с богато криминално досие и присъди е арестуван за взломна домова кражба в Пловдив, съобщиха от МВР. Действията на служители от Трето Районно стартирали в събота

>