Йотова разговаря в Будапеща с председателя на унгарския парламент

19.10.2023 18:02
Илияна Йотова разговаря в Будапеща с председателя на унгарския парламент Ласло Кьовер СНИМКА: Президентството

Вицепрезидентът Илияна Йотова разговаря в Будапеща с председателя на унгарския парламент Ласло Кьовер. Вицепрезидентът е на посещение в Унгария по повод Деня на българо-унгарското приятелство, който се отбелязва днес. Ласло Кьовер изтъкна традиционно добрите отношения между двете страни и двата народа и посочи, че Унгария има такъв празник само с България и Полша. Той призова за по-активно сътрудничество между унгарския и българския парламент, тъй като последната среща между техните председатели е била през 2007 г. Това съобщиха от Президентството.

Вицепрезидентът подчерта отличното двустранно сътрудничество на всички нива, като отбеляза, че Унгария е един от най-големите инвеститори в България. Илияна Йотова благодари на унгарската държава за сериозната, последователна и много успешна политика за различните етнически общности. „Един от примерите за успешни резултати в съвместната ни работа е изграждането на Български културно-образователен център в Будапеща, който се очаква да бъде открит в навечерието на 24 май догодина“, посочи вицепрезидентът. В срещата между Йотова и Кьовер участваха българският застъпник в унгарския парламент Симеон Варга и Данчо Мусев – председател на Българското републиканско самоуправление.

Българският вицепрезидент и председателят на унгарския парламент обсъдиха редица европейски теми и двустранните контакти в европейски контекст. Йотова благодари за твърдата подкрепа на Унгария за членството на България в Шенген, както и за охраната на българо-турската граница. Като незадоволителна определи вицепрезидентът общоевропейската политика по миграция. „Вече девета година ЕС не може да реши проблема с миграцията. Вземат се решения, несправедливи за страни по външната граница на съюза, каквато е България“, посочи Йотова.

Обща беше позицията за двойните стандарти в Европейския съюз и развитието на Европа на няколко скорости. „Това води до ръст на евроскептицизма в европейските общества. В навечерието на европейските избори през 2024 г. трябва да проведем сериозен дебат каква Европа искаме“, заяви вицепрезидентът.

Ласло Кьовер постави пред Илияна Йотова въпроса за увеличените от българска страна транзитни такси за пренос на природен газ през България. Той определи това решение като неочаквана и неприятелска стъпка, която сериозно повдига въпроса за енергийната сигурност на Унгария, при това в навечерието на зимата. Вицепрезидентът Йотова припомни вчерашната остра реакция на държавния глава Румен Радев за решението на българския парламент и правителство. „За президентската институция е изключително важно България да гарантира собствената си и на Европа енергийна сигурност“, посочи Илияна Йотова и припомни, че в средата на септември в присъствието на президента Румен Радев и унгарския премиер Виктор Орбан беше подписан меморандум за разбирателство и сътрудничество в областта на доставките и търговията с втечнен природен газ между компаниите „Булгаргаз“ и MVM CEEnergy.

„Възможно е решението за увеличените транзитни такси да има негативни последствия за България във вътрешен план, както и нарушения, свързани с общностното законодателство“, посочи Йотова. Тя изрази надежда, че след разумна преценка и чрез разговори, както подобава на две партньорски и приятелски държави, възникналите проблеми могат да бъдат решени.

Други от От страната и света

Малките яйца са по-полезни, съхранявайте с острото надолу

Науката за храненето признава яйцата за еталон за суперхрана (или пълноценна храна), тъй като те предлагат изключително висока хранителна плътност, съчетана с протеин с най-високо качество и

Река Росица заля мост край Павликени

Река Росица излезе от коритото си заради пълноводие и потопи моста край едноименното павликенско село. Преминаването е невъзможно. Полиция е на място, съобщава Нова тв

Целта за армията - 43 хил. души. Не достигат командири, трудно поддържа старата руска техника

Войната в Украйна ускорява модернизацията ѝ Расте рискът от руски "подривни действия и саботажи", кибератаки и дезинформация Още преди удара в Иран военните ни прогнозират рискове за маршрутите

В София решиха да измият улиците след цял ден дъжд (Видео, снимки)

След многократните и обилни валежи през целия ден в София днес в кв. "Гоце Делчев" решиха да...измият улиците.  В късните часове на деня, с водоноска и маркучи

Гората.бг подарява 65 000 дръвчета на Цветница пред НДК

Гората.бг обяви в профила си във фейсбук инициатива, посветена на пчелите. В неделя на Цветница организаторите ще раздадат безплатно 65 000 плодни и декоративни дръвчета в градината на НДК

>