Цената на петрола скочи след резкия спад на американските запаси

18.10.2023 09:41
Петрол. Снимката е илюстративна. Източник: Pixabay

Цените на петрола скочиха с близо 2 на сто в днешната азиатска търговия, след като беше регистриран по-голям от очаквания спад на американските запаси, а това поднови опасения за сигурността на доставките заради задълбочаването на конфликта в Близкия изток, предаде Ройтерс.

Фючърсите за сорта Брент от Северно море, който е референтен за европейския пазар, се покачиха с 1,62 долара или 1,8 на сто до 91,49 долара за барел.

Американският лек суров петрол добави 1,77 долара или 2 на сто до 88,43 долара за барел. Това съобщи БТА.

Американските петролни резерви са паднали с 4,4 милиона барела миналата седмица, по данни на Американския петролен институт. Това е много над очаквания спад от 300 000 барела. Официални правителствени данни за запасите ще бъдат обявени по-късно днес.

Напрежението в Близкия изток рязко се покачи, след като вчера около 500 души бяха убити след взрив в болница в Ивицата Газа, а Израел и палестинците се размениха обвинения за експлозията.

Президентът на САЩ Джо Байдън пристига днес в Израел, за да изрази подкрепата си за страната в битката й с ислямистите, както и в опит да активира дипломацията. Той трябваше да пътува и до Йордания за среща в крал Абдула, египетския президент Абдел Фатал ас-Сиси и палестинския лидер Махмуд Абас, но тя беше отменена от Аман след взрива в болницата в Газа.

Други от От страната и света

Симеон Дянков: Удължителният бюджет е по-добър вариант от двата предходни проектобюджета

Удължителният бюджет беше по-добър от първия и втория проектобюджет. Това е правилната стъпка на този етап и дава време да се стигне до редовен бюджет

До 2028 г. трансграничният жп тунел между България и РСМ трябва да бъде готов

До 2028 г. трансграничният железопътен тунел между България и Република Северна Македония трябва да бъде готов, заяви пред журналисти вицепремиерът и министър на транспорта и съобщенията в оставка

Удължават договори на сегашните чистачи в София, за да не пълзи кризата с боклука, гонят Вълка (Обзор)

"Титан" ще отговаря за 6 района с 20% индексирани цени, общински компании - за други 6, а в 3 се чака решение да влезе турският консорциум “Титан” остава временно да чисти 6 района

Протестиращите в Добрич си обещаха масово гласуване и зорко наблюдение на изборния процес

Гражданите на Добрич превърнаха протеста си на площад „Демокрация" в хепънинг, провокирани от звучащите нови музикално-политически хитове, посветени на Делян Пеевски

Задържаха трима в момент на сделка с фалшиво евро в София

Трима души са задържани след акция на СДВР в столицата. Те са се опитали да осъществят сделка с голяма сума фалшиво евро. Задържани са от полицаите в момент на предаване на сумата

>