Днес решават дали съдия Даниела Талева да разследва главния прокурор

18.10.2023 08:23
Съдия Даниела Талева беше избрана на случаен принцип за първи прокурор по разследването на главния.

Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС) ще разгледа отново въпроса за назначаването на съдия Даниела Талева за разследващ главния прокурор. Това сочи дневният ред на колегията, публикуван на сайта на ВСС, цитиран от БТА.

Членовете на колегията за втори път ще обсъдят темата, след като преди три месеца откриха противоречие между Наказателно-процесуалния кодекс (НПК) и Закона за съдебната власт (ЗСВ), което според тях беше пречка да вземат решение. Прокурорската колегия изпрати становище до парламента, а по-късно народните представители приеха съответните корекции в закона относно Механизма за разследване на главния прокурор и заместниците му.

Съдия Даниела Талева от Софийския градски съд е първият магистрат, избран на случаен принцип, който ще разследва главния прокурор. Жребият беше изтеглен на 7 юли между 22 съдии, които са одобрени по новата процедура, приета с промените в НПК и ЗСВ, пред медиите и в присъствието на заместник-председателя на Върховния касационен съд Лада Паунова.

Първата преписка е по сигнал от 7 юни срещу тогавашния заместник-главен прокурор и настоящ изпълняващ функциите главен прокурор Борислав Сарафов. В сигнала директорът на пресцентъра на Прокуратурата прилага публикации, свързани с твърдения за имотни сделки на семейството на Сарафов.

Предстои Прокурорската колегия на ВСС да назначи съдия Талева за прокурор, а тя ще прецени дали да образува досъдебно производство по случая, или да прекрати преписката.

Други от От страната и света

Проведе се традиционния благотворителен спектакъл "Българската Коледа" (Снимки)

Завърши благотворителния спектакъл "Българската Коледа", който се състоя навръх Коледа в Народния театър "Иван Вазов". Инициативата се провежда за 23-та поредна година и е под патронажа на държавния

Село Зелено дърво остана без ток в коледната нощ

Малко след 20:15 ч. тази вечер габровското село Зелено дърво остана без ток. Спря и осветлението по улиците на селото. То се намира на пътя между Габрово и местността Узана в Стара планина и трафикът

Зеленски: Разговарях по телефона с американските пратеници Уиткоф и Къшнър

Украинският президент Володимир Зеленски съобщи днес, че е разговарял по телефона с американските пратеници Стив Уиткоф и Джаред Къшнър, предаде Франс прес, цитирана от БТА

АПИ: 582 снегорина чистят пътищата, карайте внимателно

582 снегопочистващи машини обработват настилките по републиканските пътища. Работата продължава. Шофирайте внимателно! Това съобщиха от пресцентъра на Агенция "Пътна инфраструктура"

Карети от царските конюшни паркирани в Стара Загора (Снимки)

За царския двор работели първият майстор на файтони у нас Мито Орозов от Враца и синовете му В броя си от събота, 20 декември, вестник "24 часа" разказа подробно за първия производител на кабриолети

>