Търговищкият окръжен съд призна решение на румънски съд

09.10.2023 15:11 Ваньо Стоилов

С него мъж е осъден на пробация за превоз на акцизни стоки

Тричленен състав на Търговищкия окръжен съд призна решение за налагане на пробационни мерки, наложени от съда в град Калафат, Румъния, спрямо българския гражданин Я. Я. от град Търговище, на 56 години, неосъждан, съобщават от българския съд

Я. Я. е осъден от румънския съд за това, че на 28.01.2023 год. около 01.30 ч. е притежавал и транспортирал на територията на Румъния 23 571 кутии цигари, различни марки, маркирани ненадлежно, т. е. имали са български бандерол и не са били въведени в законовата акцизна система, приложима на територията на Румъния. Това е условие по смисъла на Фискалния кодекс на съседната ни държава, което, като не се изпълни, генерира щети на държавния бюджет чрез неплащане на акцизи и ДДС.

При проверката от полицейски екип, от който е спрян близо до границата, лицето признава, че е наясно, че разрешеното е до четири стека цигари и че умишлено е укрил това количество в ПВЦ-рамки с цел продажбата им в Белгия, Нидерландия, Германия. Лицето е задържано с мярка за неотклонение „задържане под стража“ от 28.01.2023 г. до 22.05.2023 год. За извършеното деяние, Я. Я. е осъден на 2 години и 6 месеца „Лишаване от свобода“, като е постановено спиране на изпълнението на наказанието, под надзор, за срок от 3-години, който се счита от датата на окончателното постановяване на решението.

Съдебният състав в Търговище постанови неговото изпълнение, като определи чрез адаптиране съдържанието на наложените мерки в две години и шест месеца срок на надзор, за който е било отложено изпълнението на наложеното, а именно: “Задължителна регистрация по настоящ адрес“, “Задължителни периодични срещи с пробационен служител“, „Задължително включване в курсове за професионална квалификация, програми за обществено въздействие“, “Безвъзмезден труд в полза на обществото“ в размер на 320 часа, считано от влизане на наказателното решение в сила 08.06.2023 г.

Съдебният акт, изпратен за признаване и изпълнение от държава - членка на ЕС, се отнася за деяние, което представлява престъпление и по българското законодателство – държане с цел разпространение на акцизни стоки без бандерол.

След влизането му в сила решението на Окръжен съд - Търговище ще бъде изпратено на издаващия съд в Калафат и до Министерство на правосъдието на Република България.

Постановеното решение подлежи на обжалване пред Апелативен съд - Варна в 5-дневен срок.

Други от От страната и света

БСП спря партийния си вестник “Дума”

Засега уволнения няма, ще правят сайт с дарения Празничният първомайски брой на вестник „Дума" се очертава да е последният за печатното издание. От медията внезапно обявиха

6 са вече потвърдените случая на хантавирус на круизния кораб

Вече има 6 потвърдени случая на хантавирус на нидерландския круизен кораб. Предстои евакуация на заразените до страните им от испанския остров Тенерифе

6179 дни по-късно "Левски" пак вдигна титлата на България (Снимки)

6179 дни по-късно "Левски" пак вдигна титлата на България. "Сините" получиха 27-ия си трофей от президента на БФС и легенда на тима Георги Иванов-Гонзо пред близо 20 хил. на "Герена"

Областен управител гневен на Иво Христов и "отпадналата му необходимост". Подава оставка

Областният управител на Софийска област Иван Димитров ще подаде оставка в понеделник. Решението си обяви самият той в пост във фейсбук, в който се чете и гнева на думите на вицепремиера Иво Христов

Транспортират в "Пирогов" колоездач със счупен таз след тежкото падане на "Джирото" до манастира "Св. 40 мъченици"

Транспортират в "Пирогов" колоездач със счупен таз след тежкото падане на "Джирото" до манастира "Св. 40 мъченици" в село Мерданя.  Общо 7 състезатели са докарани в Спешното отделение във Велико

>