Прокурори проверяват доц. Соколов и д-р Божикова за дарени апартаменти от пациентка, погребана мистериозно

08.10.2023 10:19
Христо Кръстев
Д-р Лидия Чакърова, която преди да почине, приписва апартаментите си на лекарите. КАДРИ: НОВА ТВ
Дерматологът д-р Евгения Божикова
Началникът на клиниката по хирургия в „Александровска болница” доц. д-р Манол Соколов

Софийска районна прокуратура проверява скандалния казус с дарените от болна жена апартаменти на двама софийски лекари, научи “24 часа”.

Говорителят на Софийска градска прокуратура Христо Кръстев официално потвърди, че обвинението се е самосезирало след разследване в петък на Нова телевизия и последвали материали по казуса в различни медии, включително и “24 часа”.

Историята с починалата на 1 септември Лидия Чакърова, която приписала два апартамента в столицата - на бул. "Мария Луиза" и в кв. "Лозенец" на началника на клиниката по хирургия в „Александровска болница” доц. д-р Манол Соколов и на дерматолога д-р Евгения Божикова срещу грижи, провокираха и стотици негативни коментари в социалните мрежи.

Близки на Лидия Чакърова

твърдят, че двамата лекари са я оставили да умре - не са й давали храна и вода, а цялото тяло на възрастната жена е било посинено, съобщи Нова телевизия.

Тя била кремирана два дни след смъртта си в Пловдив, където декларация за съгласие от наследник не е задължителна, а никой от близките не е уведомен.

Според информацията на Нова тв смъртта на Лидия е констатирана от общопрактикуващия лекар д-р Иван Минков, с когото д-р Божикова живее на семейни начала.

На въпрос на “24 часа” за подробности около започналото още в уикенда разследване, говорителят на Софийска градска прокуратура Христо Кръстев обясни, че колегите му от столичното районно обвинение ще проверяват дали не става дума за изнудване на болната жена, дали лекарите са полагали някакви грижи, след като са подписали договорите са издръжка и са получили собствеността на Лидия Чакърова.

Ако се докаже измама от страна на д-р Манол Соколов и на д-р Евгения Божикова, те могат да бъдат осъдени според Наказателния кодекс от 2 до 8 години затвор.

Пред Нова телевизия дерматоложката д-р Божикова обясни, че когато Лидия Чакърова й предложила да й дари петстаен апартамент на столичния булевард „Мария Луиза”, мислила дълго, но адвокатка я посъветвала да не отказва.

На 20 април 2023 г. Лидия дарила втори апартамент в квартал “Лозенец” на завеждащия клиниката по хирургия в „Александровска” болница доц. Манол Соколов, на когото преди години е била пациент, твърди Нова тв.

В писмо до медията адвокат на доц. Соколов твърди, че той и Лидия се познават от 2003-2004 г. Освен медицински грижи, доцентът оказвал помощ и съдействие с битови нужди на жената, посещавал я ежеседмично преди да почине.

Други от От страната и света

Меглена Плугчиева: Мащабите на протестите изненадаха всички политици

Мащабите на протестите изненадаха всички политици, социолози и анализатори. Капката, която преля беше именно бюджетът, не толкова параметрите му, колкото умението на управляващите да ги комуникират

Ако Радев бърза за партия - без мотиви пред КС

В България досега няма подобен прецедент, затова не е ясно и дали вицето Илияна Йотова ще трябва да се закълне като президент пред парламента, ако приеме да продължи мандата Президентът Румен Радев

БСП настоява бюджет 2026 да бъде приет

Тези, които отказват да участват в дебати по приемането на бюджет 2026, извършват посегателство на повече от 1,5 млн. българи, категорични са от партията БСП е категорично против България да даде

Председателят на ВКС се срещна с посланиците на Германия и Франция

Председателят на Върховния касационен съд и посланиците на Федерална република Германия и Франция обсъдиха актуални въпроси на съдебната система в България На 12 декември 2025 г

Правителството осигурило 1,2 млн. лв. за операцията по изтеглянето на заседналия край Ахтопол танкер

Операцията по изтегляне на танкера „Кайрос", заседнал в района на Ахтопол, протича по график и без забавяне, съобщиха днес от Министерството на транспорта и съобщенията

>