Протестиращите вдигнаха палатково градче на "Тракия", готвят се за дълга блокада

05.10.2023 16:30 Ваньо Стоилов
На мястото на протеста на километър 208 от магистрала "Тракия" край Стара Загора вече изникна цяло палатково градче, явно миньорите се готвят да останат тук за дълго време. Снимка: Ваньо Стоилов
Новосъздаденото палатково градче на магистрала "Тракия" край Стара Загора. Снимка: Ваньо Стоилов
Протестиращите се грижат старателно за чистотата в района на блокадата. Снимка: Ваньо Стоилов
Днес, четвъртък, е седмият ден от блокадата на "Тракия" край Стара Загора. Снимка/ Ваньо Стоилов

Протестиращите миньори от държавните мини "Марица изток", чийто синдикални ръководители не подписаха в парламента споразумението от вторник, продължават с блокадата на магистрала "Тракия" край Стара Загора и на пътя за Димитровград. Днес, четвъртък, бе нейният седми ден.

Явно протестиращите, които обявиха, че протестът им вече е безсрочен, се готвят да останат дълго на разклона за Стара Загора на километър 208 от магистралата. На мястото вече изникна цяло палатково градче, в което палатките са оборудвани основно с маси и столове.

Хората се грижат и за чистата на района, като редовно метат и събират боклука в чували, които се извозват с 3,5-тонно камионче. Техни колеги им носят храна и вода. Полицията съдейства на протеста, като не спира протестиращите и пренасочва движението на автомобилите по околни пътища. Тя обаче следи внимателно за това за пътуващите през района винаги да има алтернативни, макар и по-неудобни от магистралата пътища, както и да не се явят провокатори сред протестиращите.

Основното тяхно искане вече е точките от споразумението между властта и енергетиците от вторник да залегнат в териториалните планове за справедлив преход на Стара Загора, Перник и Кюстендил, като документите бъдат изтеглени от Брюксел и допълнени.

За да протестират, повечето от миньорите излизат в отпуск. Въпреки това в сряда изпълнителният директор на мините Илза Чинкова, която дойде на място и неуспешно се опита да убеди подчинените си да се приберат по домовете си, призна, че графиците за добив на въглища се изпълняват, като рудниците осигуряват редовно заявените от топлоцентралите количества и даже успяват за заделят въглища за резерва.

Засега остава и блокадата на Прохода на републиката и на подбалканския път Бургас - София край град Гурково. Тя е по-рехава. Там са енергетици от държавната ТЕЦ "Марица изток 2", чийто синдикални лидери във вторник подписаха в парламента споразумението. Хората казват, че са на прохода по-скоро в знак на подкрепа и солидарност с протестиращите на "Тракия" миньори.

Други от От страната и света

Цената на петрола на ОПЕК премина над 121 долара за барел

Цената на петрола на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) в петък се покачи до 121,11 долара за барел, преминавайки над равнището от 121 долара за първи път от 7 април

Шофьор с 3,40 промила алкохол катастрофира в Русе

Шофьор на автомобил с 3,40 промила алкохол е катастрофирал в Русе. Това съобщи регионалният говорител на МВР в града Даниела Малчева.  Случаят е от почивните дни

ОАЕ потвърдиха, че преговарят със САЩ за валутен суап

Обединените арабски емирства (ОАЕ) обсъждат със САЩ възможността за валутен суап (валутен обмен), потвърди днес държавният министър на външната търговия на Емирствата Тани бин Ахмед ал Зеиуди

Огнян Стефанов оглави общинската дирекция „Младежки дейности и спорт" в Русе

От днес, 4 май, на длъжността директор на дирекция „Младежки дейности и спорт" в община Русе е назначен Огнян Огнянов Стефанов. Той е магистър по право от Русенския университет „Ангел Кънчев" и има

Започва кампания за безплатно извозване на строителни отпадъци в 4 квартала на Русе

Контейнери за безплатно извозване на строителни отпадъци ще бъдат разположени от 20 май в кварталите „Средна кула", „Долапите", „Образцов чифлик" и „ДЗС", съобщава от община Русе

>