Свят на оптимизъм и смели мечти в интерактивната изложба "История за &"

05.10.2023 06:35 Виктория Костова
Снимки: Огнян Огнянов и Фондация "Америка за България"
Снимки: Огнян Огнянов и Фондация "Америка за България"
Снимки: Огнян Огнянов и Фондация "Америка за България"
Снимки: Огнян Огнянов и Фондация "Америка за България"
Снимки: Огнян Огнянов и Фондация "Америка за България"
Снимки: Огнян Огнянов и Фондация "Америка за България"
Снимки: Огнян Огнянов и Фондация "Америка за България"
Снимки: Огнян Огнянов и Фондация "Америка за България"
Снимки: Огнян Огнянов и Фондация "Америка за България"
Снимки: Огнян Огнянов и Фондация "Америка за България"

Може да бъде разгледана до 8 октомври в зала 4 на НДК

Разходка по тревата, музика с Максим Ешкенази, фантастични илюстрации и игри със светлините и сенките превеждат посетителите през разказ за сбъднати мечти, труд и споделена визия, вдъхновени от 1200 партньорства за 15 години в интерактивната изложба “История за &”. 

В основата на идеята са дигитални и сетивни разкази за истории с добър край, които показват, че добрите партньорства могат да променят света. Изложбата се реализира от Фондация “Америка за България” по повод 15-ата ѝ годишнина, заедно с иновативните архитекти от архитектурно студио “Ателие 3” и  MP-STUDIO - създателите на фестивала на светлините LUNAR. 

“Ателие 3” са реализирали обновлението на експозицията “Врачански съкровища” в Регионален исторически музей - Враца.

Историите за доброто са разказани от актьорите Веселин Ранков, Чък Браун, Кристина Верославова и Кейт Никълс. 

Интерактивната изложба “История за &” потапя публиката чрез силата в дигитална интерпретация на живота, където мечтите срещат реалността. Мултимедийното и сетивно преживяване включва разходка по тревата, среща с аватара на маестро Максим Ешкенази, нестандартна изложба с фантастичните илюстрации на Текла Алексиева, игра със светлините и сенките на Капка Кънева и още много неочаквани ситуации. Изложбата пренася посетителите в бъдещето, но нейният разказ е вдъхновен от реални български истории за оптимизъм и смели мечти. 

“Мечтата ми винаги е била всички деца в България да могат да се докоснат до класическата музика. Отворихме концертните зали и хиляди от тях почувстваха магията. Върхът на моята кариера беше, когато 1300 деца викаха и скандираха името на Моцарт”, казва Максим Ешкенази, като образът му може да бъде видян на една ръка разстояние до посетителите. 

“Тази история е за съюза “и” (&) - една история за хора и организации, които работят заедно. Разказ за едно 15-годишно съвместно пътешествие и партньорство към мечтата за по-добър живот” – казва Нанси Шилър, президентът на Фондация “Америка за България”. С изложбата Фондацията отбелязва 15-ата си годишнина и успехите на организациите и проектите, подкрепени от “Америка за България” през годините. 

“История за &” може да бъде преживяна между 30 септември и 8 октомври в Зала 4 на НДК. Входът за изложбата е свободен. Желаещите могат да я разгледат на всеки 20 минути - времето, за което 15 посетители ще могат да минават през интерактивната изложба в четири последователно свързани пространства на Зала 4. 

Други от Култура

Рок легендата Робърт Плант ще пее на Античния театър в Пловдив на 6 юли

В концерта на легендарния глас на Led Zeppelin ще участват Saving Grace и Сюзи Диан Рок легендата Робърт Плант ще има концерт на Античния театър в Пловдив на 6 юли т. г

Годишнината от рождението на Леда Милева ще бъде отбелязана с нейни стихове в къщата музей „Гео Милев“

В къщата музей „Гео Милев“ на 5 февруари ще бъдат отбелязани 106 години от рождението на детската поетеса Леда Милева под наслов „Римуван свят“. Това съобщават на  страницата си във Фейсбук от

"Призраците на Яворов" оживяват сред мозайките на Епископската базилика

Изящно слово, музика и актьорска игра ще представи театрална школа "Чарли" Един поетичен спектакъл за любовта, опиянението от нея и самотата ще бъде представен сред мозайките на Епископската базилика

Пиршество на игрите в Сатирата - Калин Сърменов преоблича двама тарикати като жени

Продължавам да се изненадвам как Калин Сърменов успява да съчетава своите грижи като директор на Сатирата с трите сцени, зинали като ламя за нови и нови спектакли

Пловдив отбелязва годишнината от Европейската столица на културата с 3-дневен фестивал

Градски фестивал „Пловдив си ти" ще се проведе от 16-и до 18 януари и ще включва музика на открито, визуално изкуство, музейни програми и активности за деца

>