Делян Добрев: Няма да има батерии, няма да има и ТЕЦ-ове

01.10.2023 16:34
Делян Добрев СНИМКА: Архив

Няма да има батерии, няма да има и ТЕЦ-ове. Това заяви пред БНР депутатът от ПГ на ГЕРБ-СДС Делян Добрев, председател на Комисията по енергетика в Народното събрание.

Той и изтъкна, че правителството на Кирил Петков при провеждането на преговорите за Плана за справедлив преход се е съгласило да се намалят въглеродните емисии с 40%, на база 2019 г.:

"Нашата информация, че Асен Василев е бил там еднолично и без да има позиция на държавата, се е съгласил да се включи този текст. Всичките ни проблеми идват от две изречения на 113-а страница. Само с две изречения може да се съсипе българската енергетика. В момента се случва точно това. Пише да се намалят въглеродните емисии с 40% в сравнение с 2019 г., а това е година, когато ТЕЦ-овете са работили малко. Да намалиш емисиите на половина, означава тези ТЕЦ-ове да работят 3 месеца в годината. Как ще оцелеят мините и ТЕЦ-овете, ако работят 3 месеца в годината, а плащат заплати за 12 месеца. ... Промените в Плана за справедлив преход бяха две - едната беше тази, а другата беше батериите. Ние още тогава казахме, че според нас това е била някаква разменна монета - ние да се съгласим да си затворим въглищните централи, ако ни отпуснат пари за батерии. Най-жалкото е, че тази седмица стана ясно, че и батерии няма да има поради други причини. Хем няма да има батерии, хем няма да има и ТЕЦ-ове".

По думите на депутата от ГЕРБ "правителството се готви без търг и конкурс да похарчи 3,5 млрд. лева за фотоволтаици и батерии, които не разкриват работни места":

"В списъка, който изтече тази седмица, са крайно съмнителни фирми, регистрирани в Люксембург и къде ли не още, на които никой не знае кои са собствениците. Този списък беше грижливо крит в продължение на месеци. Ние го видяхме, когато погледнахме докладната за Министерския съвет, знаете, че това беше точка за МС в сряда, който те отложиха. Управляващите не отричат, че го има този списък, а казаха, че е станала грешка. ... Този списък си остана в Плана, те изпратиха Плана със списъка".

Добрев подчерта, че средствата, които са за "Региони в преход", трябва да се харчат на базата на това колко и колко добре платени работни места ще разкрият:

"Ние ще настояваме да има прозрачна процедура и основният критерий да е фирмите, които разкрият най-много и на-добре платени работни места, те да получат пари".

Председателят на Комисията по енергетика в Народното събрание коментира и отпадането на дерогацията за руски петрол от 1 октомври 2024 г.:

"От дерогацията се облагодетелства само "Лукойл". С удължаването на дерогацията за руския петрол с още една година единственото, което правим, е да финансираме режима на Путин. Тази дерогация не ни трябваше".

"Лукойл" не е внесъл 1 стотинка във Фонда, въпреки че законът е в сила от 24 януари, посочи Делян Добрев и попита защо няколко правителства поред не изпълняват този закон.

Други от От страната и света

Хора с увреждания протестираха под надслов "Лична мобилност и право на достоен живот"

Протест на хора с увреждания пред сградата на Столичната община. Мотото на демонстрацията е „Лична мобилност и право на достоен живот". „Няма рампи, по които човек самостоятелно да се качи в градския

Зам.-министър Радослав Русев: Строително-информационното моделиране в България ще допринесе за по-голяма прозрачност

Внедряването на строително-информационно моделиране (СИМ) в България трябва да бъде сред приоритетите в следващите месеци като основа за дългосрочна цифрова реформа в строителния сектор

ГЕРБ-СДС искат свиване на дефицита, ще подкрепят "стойностните" предложения

Като позиционирани дясно-център много разчитаме мерки за бюджетна консолидация - тоест свиване на дефицита. Често чуваме как ще овладеят инфлацията с даване на още пари - това е като гасене на огън с

Край на евтиния транспорт с бусове до Европа

Слагат тахографи като при камионите от 1 юли От 1 юли 2026 г. европейският транспорт влиза в нова ера за лекотоварните бусове и пътническите микробуси

И Пеевски не отиде на консултациите при Илияна Йотова (видео)

Айтен Сабри обяви, че по време на изборите са погазени "някои законови норми", президентът контрира, че въпреки отворените врати за сигнали за изборни нарушения никой не е подал такъв "Тези

>