В престрелка загина един от нападателите, убили косовски полицай

24.09.2023 17:45
Косово Снимка: Pixabay

Косовската полиция съобщи, че един от нападателите, които рано тази сутрин нападнаха патрул на косовската полиция и убиха полицейски служител, е загинал при продължаващите престрелки със силите за сигурност, съобщи КосоваПрес, цитирана от БТА.

В информацията се казва, че граничните пунктове със Сърбия Яриня и Бърняк са затворени.

Полицията съобщава, че ситуацията в Северно Косово и особено зоната около село Банска остава напрегната. Продължават спорадични престрелки с „криминални групи“, а полицията създава периметър за сигурност.

„Значителен брой професионални нападатели, маскирани и в различни униформи, въоръжени с тежки оръжия, гранати, военно оборудване, известен брой бронирани машини, използват различни частни имоти и обекти, включително във и около манастира в Банска, за да извършват придвижване, да намират прикритие и да заемат позиция за стрелба срещу части на косовската полиция“, се казва в съобщението.

По-рано косовският премиер Албин Курти и президентът Вьоса Османи обвиниха Белград, че нападението е извършено от „престъпните банди, организирани от Сърбия“. Сърбия отхвърли тези твърдения, а по-късно днес се очаква сръбският президент Александър Вучич да направи обръщение, в което да „разобличи лъжите на Курти“.

В социалната мрежа Екс силите на НАТО в Косово КейФОР съобщиха, че следят отблизо ситуацията в Банска, а части на силите са в района и са готови да се намесят, ако се наложи.

При инцидента в ранните сутрешни часове загина един косовски полицай, а още един беше ранен. Нападението и убийството на полицай бяха осъдени от ЕС и от САЩ.

Други от От страната и света

Свален дрон се разби в кола в Одеска област, майка загина, три деца са в болница

Свален дрон удари лека кола, управлявана от жена, която пътувала с трите си деца, в Одеска област. Майката е загинала от тежки травми, а децата са хоспитализирани с наранявания и в състояние на стрес

Надежда Йорданова: Възможен е трети, реформаторски вариант за бюджета

Възможен е трети, реформаторски вариант за бюджета, който не е нито "постна пица", нито дълбоко социален и не води до дефицит от 5-6%. Това заяви пред БНТ съпредседателят на парламентарната група на

Златният знак на любовта

Сватбен пръстен на 1800 години от Видин разказва красива романтична история от времето на Римската империя В последния ден от археологическия сезон, когато обикновено се броят откритите находки

БОЕЦ блокира входа към кабинета на Сарафов

Гражданското сдружение БОЕЦ блокира за около един час основния вход към кабинета на Борислав Сарафов, който все още заема позицията на главен прокурор

Деница Сачева: Поне за малко бяхме хора и гласувахме заедно

В тези вълчи времена поне за малко бяхме хора. И с много малки изключения гласувахме заедно. Това заяви във фейсбук шефката на социалната комисия в парламента Деница Сачева относно приетите днес на

>