Свидетели на катастрофата с хеликоптера: Шумът от двигателя спря, чу се удар

22.09.2023 20:52
Хеликоптер "Робинсон 44" КАДЪР: Туитър@RJBK_spotter

Имало много гъста мъгла, която явно е повлияла на управлението на хеликоптера

Свидетели разказват, че шумът от летателния апарат е спрял десетина минути след излитането. В последните три дни частният хеликоптер, нает от ЮЗДП, е извършвал пръскане срещу борови вредители.

Изчезналият селскостопански хеликоптер бе открит в петък вечер, пилотът е загинал. След близо 8 часа издирване намериха падналия хеликоптер в землището на село Гърмен.

Хеликоптерът е излетял рано тази сутрин в 7:40 от игрището в село Гърмен. Според очевидци е имало много гъста мъгла, която явно е повлияла на управлението на хеликоптера.

Хеликоптерът излита рано тази сутрин от село Гърмен към летището в Цалапица, но така и не пристига там. Връзка с пилота няма. Сигналът за възможен инцидент е подаден от негов колега, пътуващ с микробус към Цалапица.

"Сутринта 8 без 15, без 10, работници дойдоха и слушаме хеликоптерът минава, но той не се виждаше, имаше много мъгла. И чухме само нещо, че се удари ли, бум направи, ама нито огън, нито нищо, имаше много, много мъгла", коментира Албен Пирински пред БНТ.

Летателният апарат е собственост на частна фирма, наета от Югозападното държавно предприетие да извърши въздушно пръскане на боровите масиви срещу вредители. Започнали са работа на 18 септември и са приключили вчера.

"Извършиха мероприятия на територията на стопанството по график и напълно нормално. До излитането, когато тръгнаха да си се прибират – всичко абсолютно нормално", заяви Денис Шенгов, директор на ДГС-Гърмен.

В издирването на машината участва военен хеликоптер "Кугър", който излетя от базата в Граф Игнатиево. Включени са структури на МВР, министерствата на транспорта и отбраната, както и горски служители.

"От 4-5 часа все пак да обиколят територията на стопанството, което е около 28 000 хектара. Нямаме информация да е на територията на стопанството машината и изобщо пилотът на хеликоптера, с когото пък нямаме връзка", допълни Денис Шенгов.

Името на фирмата не за първи път попада в новините - през юли техен хеликоптер прелетя опасно ниско над плаж "Градина". При инцидент на летище Лесново през март загина управителят на учебния център към фирмата.

Други от От страната и света

Педофили или секта, но само изчезналите - собственикът на хижа "Петрохан" и момче, знаят истината

За тройното убийство МВР проверява няколко версии Бащата на Фидосова продал на рейнджърите хижа "Петрохан" през 2020 г., оттогава туристите я избягват Педофилска мрежа

Премиер - другата седмица. Но ще делите отговорността с него, напомни Йотова на парламентарните партии (Обзор)

Тя учтиво отклони, а ПП-ДБ нарече "абсурд" екзотичната идея на ГЕРБ - президентът да си хареса депутат и ще го изберат за шеф на НС вместо Назарян, за да поеме служебната власт Още другата седмица

Ивайло Калфин за влизането ни в Съвета за мир: Очевидно отнякъде е имало натиск

Според Ивайло Калфин – дипломат, бивш евродепутат, бивш вицепремиер и външен министър след конституционните промени, вече не съществува ясна и централизирана отговорност, каквато е имало преди

Песков: Би било лошо да отпаднат ограниченията върху ядрените арсенали на Русия и САЩ

Отпадането на ограниченията върху стратегическите ядрени арсенали на Русия и САЩ би било много лошо за глобалната сигурност, каза говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, цитиран от ТАСС и Ройтерс

Убит е Сейф ал-Ислам - син на Муамар Кадафи

Сейф ал-Ислам, син на бившия либийски лидер Муамар Кадафи, е убит в западния град Зинтан, според либийския телевизионен канал "Ал-Ахрар". Според източници, близки до Ал-Ислам

>