Янтра потече в синьо в Търново, установиха и глобяват фирмата замърсител

20.09.2023 10:54 Дима Максимова
Утаеният производствен оцветител Снимки: РИОСВ - Велико Търново

Екоексперти откриха причината за оцветяване на река Янтра в синьо-лилав цвят. Дървопреработваща фирма е изпуснала в градската канализация оцветител за дървесни плоскости. Изливането е преустанова, а срещу нарушителя ще бъдат предприети административнонаказателни мерки, казват от РИОСВ - Велико Търново. 

Сигнали за оцветяване на водите на река Янтра в чертите на Велико Търново в синьо-лилав цвят постъпили на 19 септември.

От експертите на РИОСВ е извършен оглед по течението на реката от Стамболовия мост към кв. „Чолаковци“. Обходени са Присовското дере и дерето край „Терем Ивайло“, където не е установено оцветяване. Проверен е участъка от реката към кв. “Чолаковци”, където в района на бившето тролейбусно депо е констатирана колекторна тръба, от която изтича цветната вода. На място е извършено пробонабиране от експерти на лабораторията във Велико Търново и анализ на място. Допълнително ще бъде извършен анализ по показатели на взетата водна проба в лабораторни условия, посочват от екоинспекцията.

Съвместно с „ВиК Йовковци“ ООД е извършен оглед на шахтите, в които заустват предприятията в района и които могат да бъдат евентуални източници на замърсяване. Установено е, че в шахта за битови води, преди заустване в градския колектор, на територията на „Кроношпан България“  постъпват оцветени води в синьо-зелен цвят. Касае се за боя, използвана в производство, която по информация на дружеството е безвредна. Изпускането й в шахтата е преустановено.

РИОСВ – Велико Търново ще предприеме административнонаказателни мерки към дружеството за установеното нарушение.

От "Кроношпан" разпространиха позиция, в която уверяват, че оцветителя е безвреден и е попаднал в реката при инцидентно разливане на остатъци от празна бака.

Ето целия текст  на позицията:
На 18.09.2023 г. при почистване на част от територията на предприятието във Велико Търново, празна бака с остатъци от оцветтител /концентрат/ се разлива, а минимална част от веществото попада в канализацията . Изтеклият продукт е напълно безвреден и не е опасен за хората и природата. Той е на фирма GOVI и се използва за обагряне на плоскостите от дървесни частици. Предоставяме и пълната спецификаци на оцветителя, дадена от производителя, която потвърждава и констатацията на РИОСВ, че няма екологична опасност. Екипът на „Кроношпан България“ е взел всички необходими мерки за избягване на подобни инциденти в бъдеще и поднася извинения за причинените неудобства.

Други от От страната и света

ТИР гори на Северната тангента в посока ГКПП Калотина (Видео)

ТИР гори на Северната скоростна тангента при км 6 в посока ГКПП „Калотина". Това става ясно от публикации във Фейсбук.  От АПИ съобщиха, че трафикът се осъществява по обходен маршрут

Крум Зарков и Иван Таков осъдиха отмяната на забраната за провеждане на "Луковмарш"

Председателят на Националния съвет на БСП Крум Зарков, председателят на Градския съвет на БСП - София Иван Таков и членовете на Изпълнителното бюро на столичните социалисти осъдиха остро в обща

МВР потвърди за съвместно обучение с "агенцията" на Калушев, взели от тях оборудване през 2023 г.

По повод твърденията на ДБ, че починали лица от хижата в Петрохан са имали съвместни тактически учения с полицейски подразделения на полигон в Монтана от полицията заявиха, че за 3 май 2023 г

България в челото по най-застаряло население в ЕС през 2025 г.

Средната медианна възраст на населението на Европейския съюз е достигнала 44,9 години към 1 януари 2025 г. Това означава, че половината от населението на ЕС е било под тази възрастова граница

София иска спешни промени от парламента заради недостиг на медицински сестри в яслите

Столичната община изпрати официално писмо до Народното събрание с искане за спешна среща с депутатите от Комисията по образованието и науката и Комисията по здравеопазването

>