Чешма в памет на Милен Цветков на метри от лобното му място в София

19.09.2023 13:05 Паола Хюсеин
Журналистката Генка Шикерова и депутатът Манол Пейков откриват чешмата в памет на Милен Цветков.
Цветя от близки и колеги отрупаха чешмата в памет на Милен Цветков.

"В памет на Милен Цветков, журналист, 1966 - 2020." Този надпис върху метална плоча е поставен от двете страни на елегантна чешма в градинката до кръстовището в София, на което известният тв водещ загуби живота си, блъснат от пиян и дрогиран млад шофьор.

Колеги на журналиста се събраха на кратка церемония днес за откриването на чешмата, която ще пази паметта му.

"Чешмата е по-хубаво нещо от паметника, защото си спомняме за някого по деликатен начин", каза депутатът Манол Пейков, поканен на откриването като човека, спомогнал за събирането на средствата за построяването й.

Идеята да се направи нещо в памет на Милен Цветков е на екипа на предаването "Въпросите" - това е мястото, където журналистът работи през последната година от живота си. Всъщност той създава предаването заедно с Генка Шикерова, която сега е една от водещите заедно с Миролюба Бенатова, Лили Маринкова, Светла Петрова и Емилия Милчева. Продуцент е Люба Ризова, а редактор - Аглая Коцева. На Георги Тошев му хрумва, че може да направят чешма вместо паметник и така започват да събират парите - само от дарители. Искат да е готова за рождения ден на Милен Цветков - 30 юли, но средствата не стигат. Тогава Люба Ризова се обажда на Манол Пейков.

"Благодаря на Люба, че се свърза с мен. После чрез два поста във фейсбук парите се събраха за 48 часа", обясни Пейков. Над 200 дарители осигуряват 15 000 лева. След построяването на чешмата, за чийто проект проектантите не вземат пари, остават близо 5000 лева, които ще влязат в сметката на децата на Милен Цветков. Там ще бъдат внесени и 9000 лева, събрани от екипа на предаването преди включването на депутата.

Парите от сметката отиват основно за образованието и здравето на децата, обясни Генка Шикерова. Дъщерята на Цветков - Калина, вече работи, а синът му Боян все още е ученик.

"Когато инициативният комитет се свърза с мен за чешмата, нямах никакво съмнение, че трябва да се направи. Тя е нещо, което всеки ден ще се ползва и така ще ни напомня за Милен", каза Константин Павлов, кметът на район "Лозенец". За него смъртта на журналиста продължава да е голям шок, още повече че Цветков имал известна роля в житейския път на кмета.

Така след като колегите му от "Въпросите" инициираха улицата, през която той последно е минавал за работа в ТВ1, да носи името му, сега е готова и чешмата. Впрочем тя е пригодена за хора със специфични потребности. Намира се в центъра на градинката срещу мол "Парадайз", където е обръщалото на трамвай 10.

Други от От страната и света

Фенки на Йонас Кауфман от цяла Европа търсят билети за София, за да го гледат през август със Соня Йончева

Певецът има концерти на открито през цялото лято, но с доста по-скъпи билети, отколкото за изявата на площад "Св. Ал. Невски" Новината, че любимецът им Йонас Кауфман ще пее на 25 август със Соня

?x100 за мистерията за мистерията “Петрохан”: мъртвите от герои на границата до въоръжени педофили. И родители, които мълчат

Ще говоря, като приключи разследването, казва майката на издирвания Ивайло Калушев проф. Стела Димитрова  Шефът на ДАНС Деньо Денев и и.ф. главният прокурор Борислав Сарафов съобщиха за сигнал

Йотова чака от парламента нов бюджет - който стане служебен премиер, да е готов да го внесе (Обзор)

Изборите ще са на 19 април,даде официално да се разбере президентът на втория кръг консултации Бъдещият служебен кабинет да внесе в парламента редовен бюджет за 2026 г., а депутатите да го приемат

Димитър Радев с първо участие в заседание по паричната политика в ЕЦБ

Президентът на Европейската централна банка (ЕЦБ) Кристин Лагард приветства управителя на Българската народна банка Димитър Радев на първото му участие в заседание по паричната политика на

Сметките за ток вдигнаха напрежението – заради студ и празници (Обзор)

Държавата ще проверява дали е спазен срокът за отчитане, който по закон трябва да е до 31 дни Енергодружествата обясняват високите суми с по-голямо потребление и студено време Сметките за ток

>