Тенчо Тенев: 12-13% от тежките катастрофи са предизвикани от млади шофьори

12.09.2023 19:11
Тенчо Тенев Кадър: Нова нюз

12-13% от тежките пътнотранспортни произшествия са предизвикани от млади водачи. Това са най-често мъже на възраст от 18 до 25 години, без необходимия опит, коментира в предаването „Денят на живо” по Нова нюз бившият директор на КАТ-София Тенчо Тенев.

Той уточни, че данните са от статистика, която той е направил, а много от младите шофьри се качват на мощни автомобили, без да имат нужната квалификация и опит за тях.

Според Тенев всяка година движението става все по-натоварено, а концентрацията на хора зад волана трябва да е по-сериозна. Той добави, че има ръст на младите хора, които употребяват наркотици и се качват на автомобили. Изрази съгласие, че трябва да има ограничение в мощността на автомобилите за младите водачи при първата година от управление. Според него най-разумно би било те да шофират автомобили с до 95 kW.

Тенев счита, че завишението на глобите за нарушения ще ограничи нарушителите. Той уточни, че отнемането на автомобили при шофиране след употреба на алкохол има сериозен отзвук и хората все по-често прибягват до услугите на такси.

"КАТ не отнема автомобили, а издава протокол за доброволно предаване. Колите се отнемат в полза на държавата след съдебно решение", уточни Тенев.

Той подчерта, че предложението да бъдат използвани общинските камери, за да се санкционират нарушители на пътя, е много добро. Според него няма проблем камерите да бъдат използвани от КАТ, но трябва да се увеличи личният състав. Тенев припомни, че през 2017 година София е била на първо място в ЕС като столица с най-малко загинали при ПТП-та.

Други от От страната и света

Тръмп: Крия с грим синини по ръцете си - пия много аспирин

Лекарят му твърди, че е в отлично здраве, но служители го издадоха, че не чува добре Американският президент Доналд Тръмп призна, че приема почти два пъти над позволената от лекарите доза аспирин

Кукери гониха злите сили пред Царевец

Кукери наричаха за здрава, чиста и благодатна година във Велико Търново! Пред Царевец те изпълниха характерните за Сурва древни и мистични обреди за прогонване на злото

НАП установи неправомерно увеличение на цената на билет в градския транспорт в Бургас

Установено е икономически необосновано увеличение на цената на билета на фирма за обезпечаване на линиите на градския транспорт в Бургас. Това съобщиха от Националната агенция по приходите (НАП) в

Бойко Борисов: Всички прекалиха, самонадеяността свали правителството

Ако политиците не се изчистят от самонадеяност, хората ще ги изчистят, казва лидерът на ГЕРБ Падането на правителството не е резултат от протестите, а от самонадеяност

Купонджиите в Кран Монтана изгубили време да снимат пожара, вместо да бягат (Видео)

Французин се върнал в горящия бар, за да спаси брат си и приятелката си Ново разтърсващо видео от изгорелия бар в Швейцария показва как пламъците се разпространяват по тавана

>