"Сцена на кръстопът" се завръща в Пловдив с 19 спектакъла, премиери на книги и изложби

08.09.2023 16:23 24 часа Пловдив онлайн
Всяка година с началото на Есенния салон на изкуствата в Пловдив се чувствам като на гръцка олимпиада, заяви зам.-кметът на Пловдив Пламен Панов.

27-ото издание на Есенния международен театрален фестивал „Сцена на кръстопът“ започва с премиерата на „Месец на село” по Тургенев. Представлението, което ще се играе тази неделя в 19 часа в голямата зала на Драматичния театър, е на студентите от НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов” от класа на режисьорката на спектакъла проф. Маргарита Младенова. В понеделник е втората премиера в програмата – „Лебедът” на Пловдивския театър, с участието на Патриция Пъндева, Спартак Панталеев и Тодор Дърлянов, от режисьора Петър Батаклиев, съобщиха от общината.

Тазгодишното издание на фестивала включва 19 спектакъла, много изложби, премиери на книги, кръгла маса и четене на пиеса. Детайли и акценти от програмата бяха представени днес на традиционната пресконференция в театъра.

“Всяка година с началото на Есенния салон на изкуствата в Пловдив се чувствам като на гръцка олимпиада. По изключителен начин виждаме най-доброто от културния живот на града. Есенният салон на изкуствата не може без „Сцена на кръстопът“ - неразривно свързани са. Това е уникален фестивал и съм щастлив, че и тази година театърът обединява. Продължава сътрудничеството с театъра от гр. Велес в Северна Македония, ще видим и спектакли от Гърция, Канада и Египет“, каза зам.-кметът Пламен Панов и пожела успех на тазгодишното издание, което е под името „ Театъра - копнежа“.

Драматургът на Пловдивския театър Александър Секулов подчерта, че акцентът на откриването е представянето на младите артисти от НАТФИЗ, които също присъстваха на пресконференцията.

„Няма друг начин да им дадем път и доверие. Ние в Пловдивския театър имаме на своя страна публиката, а тя има добри очи. На тези млади хора им е много трудно, защото влизат в образи, които са далеч от тяхната възраст, но приемат предизвикателството. Те са млади и талантливи. Ние сме насреща да им дадем поле на изява в най-стария професионален театър в България. Да ги подкрепим по всякакъв начин – със сцена, с професионален технически екип, финансово. Те репетират по 12 часа в НАТФИЗ, но там е друго. Там е „утробата“, а тук в Драматичния театър е „родилното отделение. Ще продължим да ги подкрепяме и занапред, това няма да е единичен случай”, каза Секулов.

Ето цялата програма на фестивала:

В понеделник – 11 септември, предстоят две представления – „Шахнаме: Сказание за Зал” и премиерата на Пловдивския театър на „Лебедът”.

Почитателите на режисьора Веселка Кунчева ще могат да се насладят на нейния спектакъл „Дон Кихот” на Младежкия театър на 12 септември. Още едно разкошно представление на младежката трупа ще зарадва публиката на 12 септември – „Арт” с Петър Петров – Перо, Георги Гоцин, Кирил Недков.

На 13 септември ще видим – „Игри в задния двор” на театър „София” и „Неведение” на Народен театър „Иван Вазов”.

На 14 септември „Сцена на кръстопът” се превръща в международна сцена с копродукцията „Едуард II” на Драматичния театър и Народен театър „Йордан Хаджиконстантинов – Джинот“ – Велес, Република Северна Македония. Зад проекта стои изключителният режисьор Андрий Жолдак, а в спектакъла участва и актьорът от Пловдивския театър Борис Кръстев. В същото време на Камерна сцена ще се играе спектакъла „Великденско вино” с Владимир Пенев.

„Няма ток за електрическия ток” на драматурга Александър Секулов ще оживее в интерпретация на трупата от Народен театър „Йордан Хаджиконстантинов-Джинот” във Велес на 15 септември в Голяма зала. По същото време на камерна сцена ще гледаме „Козата, която свири на акордеон” с автор и режисьор Елин Рахнев – моноспектакъл на Мая Бежанска.

„Представление и половина” и „Кралицата майка” на театър „Българска армия” са двете представления, които можем да гледаме на 16 септември.

Ден по-късно от 19 часа на Голяма сцена гостува „Нацията на влюбените” на ДКТ „Иван Радоев”-Плевен.

„Съвсем проста история” ще ни разкажат актьорите от Бургаския театър на 18 септември, а в същия ден на Камерна зала ще гледаме и „Светици и перверзници”.

Ден по-късно ще се забавляваме с „Една задръстена звезда” на Сатиричния театър, а в същия ден на Камерна зала ще преживеем емоциите на „Чест” на Театър 199.

На 20 септември в Голямата зала на театъра ще гледаме „Портокал с часовников механизъм” на Стайко Мурджев, когото публиката под тепетата познава от работата му като режисьор на Пловдивския театър.

Закриването на фестивала е на 21 септември от 19 ч. с култовия спектакъл на пловдивската трупа – „Едип и пророците”.
Две специални събития – част от съпътстващата програма, ще доставят допълнителна радост на публиката.

На 12 септември от 19 часа в Епископската базилика ще се насладим на изпълнението на гръцката театрална формация „Реон”, която ще представи „Елена” по Еврипид. В същия ден от 19 часа в Кукления театър египетският театър „Ал-Талеаа” ще гостува със спектакъла „Фарида” на Аида Фахми.

Други от Култура

Поет от Пловдив с наградата от конкурса за поезия "Дамян Дамянов"

Наградата „Дамян Дамянов" за 2024 г. от десетия национален конкурс за поезия на името на поета в родния му град Сливен получава Кръстьо Раленков от Пловдив

Милена Велчева показа в сърцето на Пловдив православните покровители на Европа (Снимки)

Картините ми не са композиции от цветове и абстракции, стремя се да излъчват красота, която доближава до божественото, казва художничката Съпругът й - големият поет и писател Иля Велчев

Смразяващите “Съседи” от България в топ 10 на проектите, които трябва да се видят във Венеция

В 218 дни - до 24 ноември, творците интерпретират темата "Чужденци навсякъде" Най-голямото откритие беше малък павилион на брега срещу Джудека, където артисти и историци са намерили начин да направят

Пловдивският "Одисей" зашемети Будапеща, някои плакаха (снимки, видео)

С 11–минутни нестихващи аплодисменти публиката в Будапеща възнагради актьорите на Драматичен театър – Пловдив за представлението "Одисей", с което беше открито единадесетото издание на международния

Стихосбирка на Георги Господинов с номинация за френска награда за преводна поезия

Стихосбирка на Георги Господинов е номинирана за френската награда "Маларме" за преводна поезия, съобщи той в публикация в профила си във Фейсбук. "Много се радвам, че стихосбирката "Там

>