Религията е опиум за народа - приписват го на Карл Маркс, ама в крайна сметка е вярно

03.09.2023 16:14 Едуард Папазян
Богомолци палят свещи пред иконата на Богородица.

Който има нужда от вяра, ще я намери, няма нужда църквата да се меси в образованието, има си и друга работа

Антикомунистическите вярващи твърдят, че автор на култовата фраза “Религията е опиум за народа” е самият баща на световния комунизъм Карл Маркс.

Да, ама не. Точният цитат на автора на “Капиталът” гласи: “Религията е въздишка на угнетената твар, сърце в безсърдечния свят, както и дух в бездуховните порядки”. Един вид, не е съвсем същото.

Но фразата прекрасно е използвана от безсмъртния герой на Иля Илф и Евгений Петров в “Златният телец” Остап Бендер. Когато двама свещеници искат да отвлекат шофьора на легендарната “Антилопа Гну” Адам Козлевич, той ги посреща с репликата “Как върви опиумът за народа?”.

След което продължава: “Аз самият съм правил чудеса. Не много отдавна, а само преди четири години се наложи да прекарам в едно градче няколко дни като Исус Христос. И всичко мина, както се следва. Аз дори нахраних с пет хляба няколко хиляди верующи. Че ги нахраних, нахраних ги, но каква блъсканица беше!”.

Ей такива неща трябва да се разказват на децата в училище, а не да ги карат да учат Евангелието, Стария и Новия завет и житията на светците. Който има нужда от вяра, ще я намери. Дали сам, дали с нечия помощ, но ще я намери. Извинявайте, ама днес децата не знаят къде да слагат пълен член, а за 17 плюс 12 си ползват телефона, а вие ми обяснявате, че е по-важно да знаят как Христос е казал: “Лазаре, стани!”. Ще стане, ама друг път...

Църквата има своята роля в обществото и тя е много важна. Трябва да помогне за образоването на последните две поколения, които - извинявайте, но в голямата си част са много необразовани, да не кажа прости. Трябва да дава надежда на отчаяните, да наставлява кривналите в грешния път, да дава прошка на сбъркалите и всякакви такива богоугодни дела.

Отдавна образованието е в гражданската сфера. Хайде църквата да си гледа свещите.

Други от Лични

За гръцките фермери дойде сезонът на сиртаки и сувлаки

Субсидиите им били малко и закъснели, но не паркират трактори в центъра на Атина, а тормозят трафика през границите Застудя, приключи сезонът за работа на полето и дойде време за протести

Петата колона на Кремъл е изпаднала в истерия и вече не се крие

Много съм видял за тези 35 години на протести. Но такава масирана и координирана медийна атака срещу сегашното правителство съм виждал само през есента на 1992, срещу правителството на Филип Димитров

Но аз не мога да тръгна след този човек и подобни хора

Давам ви разрешение да ме хулите. Обиждайте ме по най-гадните начини. Разпънете ме на словесен кръст. Каквото ви е на ума, сърцето и душата. Кажете го

Истинските протести са против корупцията и злоупотребата с властта, но не против еврото

Копейките от Дондуков и около Дондуков старателно крият информацията, че днешният протест - на 3 декември - е срещу еврото и е организиран от руската партия Израждане

Поколението Z напусна онлайн балона

На протеста младите показаха, че могат да са общност и отказват да са страничен ефект от грешките на възрастните Младите хора в България отново показаха, че не са "тихото поколение"

>