Близки на загинали при катастрофи протестират пред Народното събрание

01.09.2023 13:20
КАДЪР: БНТ

Родители и близки на загинали в автомобилни катастрофи се събраха на протест пред Народното събрание. На място присъстваха и родителите на убития в Цалапица млад мъж Димитър Малинов.

Те настояват за по-строги наказания за хората, които са причинили смърт на пътя след употреба на алкохол или наркотици. Според тях настоящите промени в Наказателния кодекс не са достатъчни и не отговарят на исканията им.

Пред централния вход на Народното събрание минаха министрите от кабинета. При протестиращите се спря вътрешният министър Калин Стоянов. Те поискаха от него да съдейства за среща между лидерите на парламентарно представените партии, министъра на правосъдието и главния прокурор.

Поемам ангажимент да говоря с тях и в спешен порядък да организираме такава среща. Аз искам да ви благодаря, вие сте хората, благодарение на които се случиха част от промените в Закона за движение по пътищата, както и в Наказателния кодекс. Аз продължавам да твърдя, че убийството на пътя от шофьор, който е употребил алкохол или наркотици, следва да бъде умишлено убийство с евентуален умисъл", каза вътрешният министър Калин Стоянов.

Всички родители на протеста са почернени и казват, че убийците на децата им са все още на свобода.

Атанаска Бакалова, майка на Димитър от Цалапица: "Искаме най-тежката мярка за убийците - доживотен затвор без право на замяна. Това е, за което ще се боря до края на живота си, няма да се спра. Аз съм Митко и няма да мълча, искаме справедливост за Митко!"

"Това е последният мирен протест, обединяваме се. Ако днес не ни чуят и не седнем на една маса от днес започваме гражданско неподчинение, затваряне на пътища", каза Петя Иванова. 

Други от От страната и света

КМГ: Airbus ще използва нискоорбитална сателитна интернет услуга на Китай

Airbus подписа споразумение за пазарно сътрудничество за използването на сателитната интернет услуга Spacesail, съобщиха от неговия разработчик Shanghai Spacesail Technologies, съобщи КМГ

Затвориха ГКПП Кулата-Промахон за товарни автомобили

Граничният преход Кулата-Промахон вече е затворен за преминаване на товарни автомобили. Това стана с решение на протестиращите гръцки фермери, които от три дни са разположили над 500 трактора на

Бойко Борисов: Надявам се следващия понеделник-вторник да бъде внесен бюджет (Видео)

Надявам се следващия понеделник-вторник да бъде внесен бюджет. Това обяви лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов във видеоизявление, споделено в профила му в ТикТок

Иван Иванов: Основният ремонт на Дунав мост при Русе върви по график

Основният ремонт на Дунав мост при град Русе се изпълнява по утвърдения график. Към момента не се прогнозират рискове, които могат да предизвикат забавяне в планирания ремонт

Какво плаща касата, ако паднеш на улицата или се нараниш на пистата през зимата

Ако пациентът доплаща за медицинско изделие, дава сума, която представлява разликата между стойността на изделието (закупено от болницата) и тази, заплащана от НЗОК Рехабилитация може да се проведе

>