Цветан Цветанов: За главния секретар няма да има подписан указ

24.08.2023 21:09
Цветан Цветанов Кадър: Bulgaria ON Air

Назначенията в МВР минават през призмата на това дали са удобни

"За главния секретар няма да има подписан указ, ще се разчита повече на заместник-главния секретар на МВР, балансът все още съществува. Всичко това рефлектира върху демотивацията на състава и преследване на професионалисти от едната или другата страна на лагера", коментира бившият вътрешен министър Цветан Цветанов в студиото на "Денят ON AIR", след каро Радев критикува мотивите в искането за отстраняването на главния секретар на МВР Петър Тодоров. Президентът отказа да го уволни.

По думите на Цветанов вътрешният министър си е направил лоша самооценка чрез мотивите, защото голяма част от престъпленията, за които говори, са извършени по времето, когато е бил шеф на ГДБОП.

"Има силен политически елемент в назначаването в сектора за сигурност, всички минават през призмата на това дали са удобни. Ние виждаме, че в записа от съвещанието на "Продължаваме промяната" се видя, че има една систематичност за подредба как да се овладее секторът за сигурност", каза Цветанов.

Пред Bulgaria ON AIR той сподели, че има информация за разговори между определени структури на системите за сигурност с политически структури по места за манипулация на вота, но сигнали не очаква да бъдат подадени от страх от обратно действие - да не бъдат преследвани хората, които са опитали да развалят схемите.

Цветанов е категоричен, че убийството на Алексей Петров не е политическо.

"Той никога не е бил политически фактор. По делото "Октопод", когато пристъпихме към действие срещу тежката организирана престъпност, тогава имаше обвинения, че е бил политически процес, но прокурор Светлозар Костов внесе 200 стр. само криминални деяния. Прокурорът беше отстранен, съдия Ченалова не довърши делото, което беше прехвърлено към Спецсъда. На втора инстанция беше оправдан. Алексей Петров се е ползвал с политическата протекция на всички партии", убеден е бившият вътрешен министър.

Цветанов е проследил лицата, които са били на погребението на Алексей Петров днес.

"Аз очаквах на това погребение да присъстват Бойко Борисов, Емануил Йорданов, Никола Филчев, Цеко Йорданов, който беше шеф на отдел "Следствен" в прокуратурата. Алексей Петров имаше общо с Борисов, отношенията му са били с Кирил Петков, не са били с "Промяната". Има и двама конституционни съдии, прокурори и съдии, които много добре познаваха Алексей Петров. Всички тези хора са много по-удовлетворени от това, което се случи с него", убеден е Цветанов.

Също така бившият вътрешен министър е категоричен, че ако в България съдебната система е работеща, Алексей Петров е щял да бъде жив и да излежава присъда в затвора. Цветанов не очаква убийството да бъде разкрито.

Други от От страната и света

Шофьор "паркира" на тротоар в центъра на София, при маневрата едва не блъсна пешеходци

Шофьор спря върху тротоара пред пешеходна пътека на кръстовището на ул. „Г. С. Раковски" и бул. „В. Левски" в София .  По време на маневрата той е блъснал кофа за боклук и за малко не помел и

Задържаха мъж, нападнал и обрал възрастна жена посред бял ден

Задържаха 28-годишен мъж от бойчиновското село Лехчево, нападнал и обрал възрастна жена. Инцидентът е станал посред бял ден, съобщи БНР. Вчера към 13.30 часа възрастната жена от Лехчево се прибирала

И в Стара Загора Дядо Коледа смени шейната с мотор

Старозагорци посрещнаха днес Дядо Коледа на площада пред Община Стара Загора. За изненада на всички той пристигна на атрактивен мотор. С него беше и Снежанка

Дядо Коледа зарадва с подаръци децата и приемни родители в Павликени

В навечерието на Рождество Христово  в Павликени направиха тържество за всички приемни родители и децата, за които се грижат. Това се превърна в една от най-топлите традиции в общината

29 пияни и 5 дрогирани зад волана хвана полицията за ден

29 водачи, качили се зад волана след употреба на алкохол и петима с положителни тестове за дрога, са установили в рамките на изминалия ден  полицаите в страната, съобщи МВР

>