Около половината от делата за домашно насилие в Добричко се прекратяват

03.08.2023 13:12 Дияна Райнова
Домашно насилие СНИМКА: Pixabay

„Ако има сигнали за домашно или друго насилие, се реагира веднага. С тези сигнали се занимава Районната прокуратура. Някои сигнали се подават в полицейските управления, най-често във вечерните часове”, каза окръжният прокурор на Добрич Радослав Бухчев. Трябва да посочим, че през последните няколко месеца по инициатива на бившия областен управител Здравко Здравков и на окръжния прокурор се проведоха редица срещи с представители на прокуратурата, местната власт, Областната дирекция на МВР и др. Обърнато беше внимание на спецификите на тези деяния и на нуждата от изключително внимание към жертвите на психически и физически тормоз. Магистратите поставиха на дневен ред възможностите за изграждането на защитен център за настаняване в безопасна среда на пострадали от домашно насилие. Затова предлагаме на читателите отново черната статистика за случаите на домашно насилие в Добричка област.

Около половината от делата за домашно насилие в районните съдилища в Добричка област се прекратяват, тъй като жертвите се отказват, алармираха от фондация „Асоциация Анимус“ в областната администрация в Добрич на работна среща с представители на общините, регионална дирекция „Социално подпомагане“, Областната дирекция на МВР. Нуждата от създаване на кризисен център за жертви на насилие на територията на областта бе дискутирана на срещата. Катя Кръстанова от фондацията представи данни за предходните две години – 2021 и 2022 г., за подадени заявления за защита от жертви на насилие и постановени незабавни закрили и постоянни такива от районните съдилища в областта. Според анализа на фондацията стана ясно, че има нужда да бъде създадена социална услуга за жертви на насилие в областта. От своя страна представителите на общини споделиха, че разкриването на такъв тип специализирана услуга изисква капацитет, който не може да бъде осигурен. Съгласно изискванията на Закона за социални услуги предишният областен управител Здравка Здравков свика и проведе работни срещи, на които общините предоставиха данни за социалните услуги на своя територия, които ще продължат да функционират, както и намеренията си за разкриване на нови. Такава услуга не фигурира в предложенията на общините.

От фондацията представиха нарочна презентация за прилагане и изпълнение на мерките по закона за Защита от домашното насилие за 2021 и 2022 г. от районните съдилища в област Добрич.

В Районния съд в Добрич 48 са образуваните дела по реда на Закона за защита от домашно насилие. От тях 27 са прекратени. От 20 заповеди за незабавна защита са постановени 13 съдебни решения със заповед за постоянна защита – 35 % от молителите остават незащитени от последващи актове на домашно насилие. Постановени са 3 отказа от страна на съда за издаване на заповед за незабавна защита. 56% от всички дела са прекратени, независимо в коя фаза е производството (преди или след издаването на заповедта за незабавна защита). Основната причина за прекратяването на делата е оттегляне на сезиращата молба от страна на молителя и неотстранени нередовности в сезиращата молба.

В Районния съд в Балчик за 2022 г. от 12 образувани дела 7 са прекратени. От 3 заповеди за незабавна защита са постановени 3 съдебни решения със заповед за постоянна защита.58% от всички дела са прекратени

В Районния съд в Ген. Тошево за 2022 г 9 са образуваните дела по реда на Закона за защита от домашно насилие, прекратени са 3. От 7 заповеди за незабавна защита са постановени 5 съдебни решения със заповед за постоянна защита

В Районния съд в Каварна за 2022 г. 18 са образуваните дела по реда на Закона за защита от домашно насилие, 9 са прекратени с основна причина – оттегляне на сезиращата молба от страна на молителя. От 12 заповеди за незабавна защита са постановени 6 съдебни решения със заповед за постоянна защита.

В Районния съд в Тервел за 2022 г. 13 са образуваните дела по реда на Закона за защита от домашно насилие, 10 са прекратени с основна причина - оттегляне на молбата от страна на молителя. От 9 заповеди за незабавна защита не е постановено нито едно решение за издаване на заповед за постоянна защита.

Вече са осигурени са 6 жилища за настаняване на жертви на домашно насилие в Добричка област, съобщават от Районната прокуратура. Общо шест са определените места, където при нужда, те незабавно могат да бъдат настанени с цел отдалечаването им от насилника и гарантирането на тяхната сигурност и спокойствие.”4 от тях са в Добрич и по 1 жилище в общините Добричка и Балчик”, каза говорителят на Районната прокуратура Даниел Илиев. Според него, в писмата от институциите, които са получени до прокуратурата, пише, че жилищата – апартаменти, се предоставят за ползване. „На първо време смятам, че ще се справим с най-тежките случаи”, каза Илиев. Предоставените апртаменти са от областната администрация, община Добрич,община Балчик” уточни той.

Други от От страната и света

КЕВР се опасява от рязко повишение в цените на газа, парното и тока

Комисията за енергийно и водно регулиране се опасява от язко повишаване на цените на газа, парното и тока от юли заради създалата се криза в Близкия изток

10-те пробива на 2026 г.: лечение с редактирани гени и търговски космически станции

Голяма част от иновациите обаче повдигат сериозни етични проблеми Батерии и ядрена енергия от следващо поколение, лечение с редактирани гени и търговски космически станции

Николай Найденов ще провери възлагането на дейности по пътна помощ по републиканската мрежа

Служебният министър на регионалното развитие и благоустройството Николай Найденов е поел ангажимент за проверка по възлагането на дейности по пътна помощ по републиканската мрежа

Цените на автомобилите пак тръгват нагоре

Електрическите модели ще скочат с 10% до края на годината Цените на автомобилите постепенно започват да се покачват, а първите сигнали за това вече идват от производителите на електромобили

Иновации в отбраната стават реалност на пазара

Компаниите от сектора на отбраната имат възможност да стъпят на бързата писта за внедряване на иновациите в продуктите с двойна употреба. Това каза министърът на иновациите и растежа Ирена Младенова

>