Минимум 5 г. затвор, ако пиян или дрогиран убие на пътя

27.07.2023 21:47 Виктория Бочевска

Минимум 5 години затвор става наказанието за шофьор, който причини смърт на пътя и е дргогиран или пиян, няма книжка, избяга от местопроизшествието или ако деянието е извършено на пешеходна пътека.

Това предвиждат промените в Наказателния кодекс, които депутатите одобриха в правната комисия. Текстовете ще се внесат в пленарната зала за окончателно гласуване.

В момента наказанията са от 3 до 15 години затвор, а в особено тежки случаи – от 5 до 20 години.

Депутатите вдигнаха долната граница

и приеха да станат съответно от 5 до 15 години и от 10 до 20 години.

В тези случаи съдът ще може и да отнема превозното средство, ако то е собственост на извършителя, а ако не е, ще присъжда равностойността му. Същата възможност за съда има и в случаите на шофиране след употреба на алкохол и наркотици, както и когато това е извършено повторно.

Депутатите увеличиха и санкциите за причиняване на смърт в катастрофа при непредпазливост. В момента те са от 2 до 6 години затвор, а в особено тежки случаи – от 3 до 10 години. Според новите текстове наказанието става от 3 до 8 г. затвор, а в особено тежки случаи – от 10 до 20 г.

С други промени се предвиждат до 6 месеца решетки за шофьор, който откаже тест за алкохол и наркотици на пътя, ако преди това е бил хващан след употребата им. Освен това има предвидена и глоба от 2000 лева.

Ако промените бъдат гласувани днес окончателно, ще отпадне и синият талон от задължителните документи за шофьорите. Вместо него информацията за отнетите точки ще се съхранява в регистър.

В ресорната комисия депутатите отхвърлиха множество други предложения за промени в НК, свързани с увеличаване на наказанията за престъпления на пътя. Така депутатите стигнаха до консенсус за увеличаването на долната им граница.

“Проблемът с условните присъди при смърт на пътя може да бъде решен със завишаване на минималните размери, но ако се стигне пределната граница на наказание от 20 години, не мисля, че това би било превенция”, посочи пред депутатите зам.-директорът на Националната следствена служба Юлиана Петкова.

Според нея не е превенция срещу убийствата и фактът, че са предвидени същите наказания и дори доживотен затвор.

Освен вдигането

на минималните наказания всичко друго би било правен екстремизъм,

допълни Петкова. Отпада и идеята колите да минават на технически преглед само след като водачът им си плати всички глоби, наложени му от КАТ.

Отхвърлено е и предложението употребата на наркотични вещества да се установява след кръвна проба, която да е доказала наличието им, и така да се избегне объркването с положителен резултат вследствие на метаболити в организма.

Други от От страната и света

Любимата класическа кола на Григор Димитров чукна 60 г.

Lamborghini Miura е първият суперспортен автомобил в света Освен с невероятните си качества на корта най-добрият български тенисист Григор Димитров е известен с отличния си вкус към хубавите жени и

Гърция потъна с раздут държавен апарат, но тръгна към върха с 1500 услуги онлайн и преки инвестиции отвън

Икономическите и финансови рецепти на съседите, които изминаха пътя от банкрут до отличника на еврозоната В историята на съвременния капитализъм малко събития са оставяли подобен дълбок белег

Над 13,4 милиона евро взели партиите от предишния парламент, чакат и още

Сумата е до края на март, но шестте формации от 51-ото НС ще вземат пари и за 18-те дни от април до изборите 13 419 738 евро са получили от държавата партиите и коалициите от 51-ото народно събрание

Една масова командировка в САЩ обърка прогнозите за МВР - кой си тръгва, кой влиза

Ключовото лице от партията на Румен Радев - Иван Демерджиев, озадачен каква е целта за дългия полет на служебния вътрешен министър, негов заместник и главния секретар  НПО от 58 българи

16-годишен е намушкал с нож свой връстник в Търново

По първоначални данни момчето е с прободна рана в ръката, но е загубило много кръв 16-годишно момче е намушкало с нож свой връстник в търновския квартал Бузлуджа

>