Преизбраха шефовете на окръжните съд и прокуратура в Бургас

26.07.2023 16:45 Тони Щилиянова
Росица Темелкова, председател на Окръжен съд Бургас
Прокурор Георги Чинев.

Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет преизбра единодушно днес Росица Темелкова за Административен ръководител – председател на Окръжен съд Бургас за втори мандат. Преизбраният председател на съда получи и безапелационната подкрепа на колегите си, на проведеното Общо събрание на съдиите на 13 юли, съобщиха от пресцентъра на съда.

Също днес прокурорската колегия на ВСС избра единодушно прокурор Георги Чинев за втори мандат като окръжен прокурор на Бургас. Осем от членовете гласуваха в подкрепа на прокурор Чинев. Нямаше нито един глас против, съобщи говорителят на Апелативната прокуратура в Бургас.

„Кандидатурата ми за втори мандат бе мотивирана от работата в екип, който припознава идеите като свои. Важно е да запазим духа на спокойствие, разбирателство и стремеж за развитие и усъвършенстване, които царят в колектива на нашия съд. Благодаря на всички за общата работа и подкрепа! Сред хората е наслоено недоверие и чувство за липса на справедливост, които уронват устоите на правовата държава. Затова нека продължаваме да работим за превъзмогване на негативния образ на съда, главно чрез търсене на баланс между качество и бързина на правораздаването“, каза съдия Темелкова пред ВСС.

По време на изслушването тя отчете постигнатите цели в работата на съда по време на първия си мандат. Сред новите приоритети са прозрачност на правораздавателния процес през случайното разпределение на делата, публикуването на съдебните актове, електронното връчване на призовки и документи. 

 Председателят на Върховния касационен съд Галина Захарова също изрази подкрепа за избора на Росица Темелкова за втори мандат. Според нея, „професионалните управленски, организационни качества на съдия Темелкова са безспорни“. Галина Захарова акцентира върху някои от тезите в концепцията на управление на преизбраният кандидат, като разбирането на огромното значение на обучението и повишаване квалификацията на магистратите, за постигане на ефективно правораздаване. Усещането за независимост на съдебната власт, свързано с общественото доверие към съда.

Други от От страната и света

"Ваучер пенсия" от работодателя или самостоятелни вноски в трети стълб трупат сериозно перо за третата възраст

В задаващите се горещи дебати по реформа на пенсионната система в помощ на своите читатели "24 часа" започва поредицата "Умно за пенсиите". Целта ни е да им разясним някои теми от изключителна

Читалище в Бургас събра самотни хора на Бъдни вечер

Читалище в Бургас събра самотни хора, които нямат с кого да прекарат Бъдни вечер. В навечерието на Коледа се проведе специална инициатива и вратите на Народно читалище „Асен Златаров – 1940" бяха

14 държави: Израел да спре разширяването на еврейските селища на Западния бряг

Четиринадесет държави, сред които Франция, Великобритания, Канада и Япония, осъдиха тази вечер неотдавнашното одобрение на изграждането на нови еврейски селища на Западния бряг

Истината за виното

10 000 души участват в експеримент, който ще покаже дали пиенето е полезно Испания – страната на лозята, дългите обеди и средиземноморския начин на живот ,се заема с едно амбициозно научно изследване

Сняг и гъста мъгла блокираха движението през прохода "Шипка"

Ситен снеговалеж и гъста мъгла усложняват трафика през прохода „Шипка". В най-високата част на прохода, където температурата е минус 1 градуса При евентуално засилване на валежите е осигурена

>