Здравна комисия одобри бюджета на здравната каса на първо четене

06.07.2023 16:22
Членовете на парламентарната здравна комисия

С 10 гласа "за" депутатите от парламентарната здравна комисия одобриха бюджета  на Националната здравноосигурителна каса за 2023 г. 

Временният управител на НЗОК д-р Йорданка Пенкова припомни, че в бюджета на касата има ръст от 910 млн. в сравнение с миналата година. "За 10 години, от 2013 г. насам имаме 159% повече", обясни Пенкова.

Според нея акцентите при структурирането на бюджета са малко по-различни от предишни години. "Акцентира се върху извънболничната помощ, профилактиката, майчино и детско здравеопазване. Увеличение има и при медицински изделия", уточни управителят на НЗОК. По думите й в областта на болнична помощ предлагат да се вземе най-ниската средна цена от всички лечебни заведения, които ползват лекарства за онкоболни пациенти. Така касата ще плаща тази цена на болниците. пенкова обясни още, че електронизацията в НЗОК е над 90%. "Протоколите са електронни, намаляваме административната тежест", заяви тя. По думите й така се гарантира контролът по разхода на средствата.
Председателят на Български зъболекарски съюз д-р Николай Шарков предложи да се промени бюджетът между първо и второ четене.

Председателят на фармацевтите Димитър Маринов пък спомена, че те изразяват доволство за бюджета. "Има отделена сума за аптеки в малки населени райони, тя не е голяма, но все пак поставя началото", каза той.

Проф. Костадин Ангелов от ГЕРБ заяви, че от ГЕРБ ще подкрепят бюджета на НЗОК, но имат много критики. "Не виждаме в текстовата част ред, който да гарантира увеличение трудовите възнаграждения на медицинските специалисти", каза Ангелов. Той обясни, че ще настояват исканията на стоматолозите да бъдат изпълнение.

От БСП няма да подкрепят бюджета, заяви депутатът Георги Гьоков. Според него няма адекватни политики. По думите му има няколко проблеми, които трябва да се решат.  

Депутатът от ДПС Джевдет Чакъров заяви, че няма тенденция за пренасочване на пари от болничната към доболничната помощ. По думите му имаме два пъти повече средства за болничната помощ, в сравнение с други евреопейски страни. "Доплащането от пациентите в Европейския съюз е 18%, а при нас е 48%", заяви той.                 "Предложеният проект отразява промени в законодателството", заяви доц. Васил Пандов. Според него ръстът в извънболничната помощ има сходен ръст както миналогодишния бюджет.                                                                                                                                                                                                                                                                                        

Други от Докторе кажи

Д-р Аспарух Илиев: Новият вариант на коронавируса не е лек

COVID-19 атакува с нов вариант, наречени „флирт". Ръководителят на лаборатория в Берн, д-р Аспарух Илиев, каза в „Твоят ден" по "Нова нюз", че протичането му е сходно с предишните варианти

Тези билки изхвърлят шлаки и токсини от дебелото черво

Хиляди българи решават проблема със запека с помощта на Колон Клийнър В червата на всеки от нас могат да се натрупат до 15 кг отрови, които могат да причинят тежки последствия за организма

Няма нови случаи на коронавирус у нас

Не са регистрирани нови случаи на коронавирус в страната през последното денонощие, съобщават от Единния информационен портал. За последното денонощие са направени 194 теста, всички - антигенни

Галя Кондева за частната детска болница: Не ми е упражняван никакъв лобистки натиск

„Постъпвайки в Министерството на здравеопазването, една от първите преписки, които ми бяха предоставени, беше точно тази, която е входирана на 6 март към министъра на здравеопазването с всички

Раждане чрез операция удвоява риска за неуспешна ваксината срещу морбили

Раждането чрез цезарово сечение удвоява възможността за неуспех на ваксината срещу морбили, предупредиха учени с публикация в сп. Nature Microbiology. Проучването на британския университет Кеймбридж

>