ВСС спря процедурата за избор на главен прокурор (На живо)

06.07.2023 10:53
Заседанието на ВСС

Единодушно Висшият съдебен съвет спря процедурата по избор на нов главен прокурор до произнасяне на Конституционния съд. Това стана след едночасов дебат. 

Ето какво се случи до момента.

В началото на заседанието членовете на ВСС направиха предложение първа точка да е дебат дали да се спре процедурата за избор на главен прокурор.  В заседанието участват 18 члена на ВСС. С пълно единодушие те решиха това да е първа точка.

При дебата за "Осемте джуджета" ще бъде изслушан и Андрей Янкулов от Антикорупционния фонд. А и за натиска и Джуджетата ще бъде изслушан и Борислав Сарафов. 

По въпроса дали да се спре процедурата за избор на главен прокурор кадровиците застъпват виждането, че това трябва да стане, защото има допуснато дело в Конституционния съд. То беше образувано по искане бившия главен прокурор Иван Гешев. Той поиска да бъдат обявени за притовоконституционни текстовете от съдебния закон и НПК. С тях беше въведен не само механизмът за разследване на обвинител №1, но възможността той да бъде отстраняван и избиран с 13 гласа от кадровиците. 

Според Вероника Имова ВСС е задължен да спре процедурата до произнасяне на КС. Същото мнение застъпи и Цветинка Пашкунова. Двете са от Съдийската колегия. Според Даниела Марчева именно заради държавните интереси процедурата трябва да спре. Тя каза, че сега има възможност да бъде реализирана промяната по отношение на фигурата на главния прокурор, за която се говори от толкова много години. "Недопустмо е само от личността на главния прокурор да зависи да няма злоупотреби. Прекомерната власт винаги създава големи предизвикателства пред конкретната личност", смята Даниела Марчева.

Според Огнян Дамянов от Прокурорската колегия имало предозиране в обществото по отношение на процедурата. "Както и да въртим и да сучим декларациите в парламента са форми на натиск", каза Дамянов. Той припомни думи на Любен Дилов-син, че целия му живот е минал с две неща - Лили Иванова и съдебната реформа. Горе-долу и на Дамянов така минал животът.

Боян Магдалинчев каза, че също ще подкрепи предложението да спиране на производството. 

Олга Керелска добави, че декларацията на парламента няма задължителен характер. Тя не споделяла становището, че това е форма на натиска. Можели да има подозрения, но това бил правилния подход за общуване между органите на държавната власт. Така трябвала да върви комуникацията между институциите. Не можело обаче да се спре производството до приемане на конституционните промени от НС, защото нямали правно основание. 

Атанаска Дишева каза, че държавният и общественият интерес налага спиране на процедурата. Очакванията на обществото към личността на главния прокурор са огромни, каза Дишева. Според нея към органа, който я провежда, трябвало да има пълно доверие. Тя е на мнение, че общественият интерес налагал да се съобразят и с обстоятелствата, че в парламента се подготвя конституционна реформа. "Колкото и да ми е неприятно да го споделя, в момента ВСС не се ползва с необходимото доверие", каза Дишева. Тя подкрепяла спирането да бъде до произнасянето на КС, а при промяна на обстоятелствата били в правомощията си да ги обсъдят и тях.

.

Други от От страната и света

Православен календар за 4 февруари

Преп. Исидор Пелусиотски. Св.мчк Иадор Преп. Исидор бил роден в Египет в знатно семейство. Получил добро образование, но пожелал усамотен живот. Той бил подстриган в монашество

Само в "24 часа" на 4 февруари: Наеми като бедни плащат банкери, директори, тв водещи

Само в "24 часа" на 4 февруари четете: Всичко за драмата в хижа "Петрохан": - От любов към природата до тежковъоръжени рейнджъри ­колко още се крият в горите - Педофили или секта

Педофили или секта, но само изчезналите - собственикът на хижа "Петрохан" и момче, знаят истината

За тройното убийство МВР проверява няколко версии Бащата на Фидосова продал на рейнджърите хижа "Петрохан" през 2020 г., оттогава туристите я избягват Педофилска мрежа

Премиер - другата седмица. Но ще делите отговорността с него, напомни Йотова на парламентарните партии (Обзор)

Тя учтиво отклони, а ПП-ДБ нарече "абсурд" екзотичната идея на ГЕРБ - президентът да си хареса депутат и ще го изберат за шеф на НС вместо Назарян, за да поеме служебната власт Още другата седмица

Ивайло Калфин за влизането ни в Съвета за мир: Очевидно отнякъде е имало натиск

Според Ивайло Калфин – дипломат, бивш евродепутат, бивш вицепремиер и външен министър след конституционните промени, вече не съществува ясна и централизирана отговорност, каквато е имало преди

>