Проф. Георги Фотев: Хулиганската постъпка на парламентарен лидер е различна от тази на улицата

02.07.2023 18:15
Проф. Георги Фотев

Много омраза има в българското общество. Какво да правим с нея? Не знам отговора. На омразата се отвръща с омраза, така социологът проф. Георги Фотев коментира по Би Ти Ви неофашистката партия, визирайки "Възраждане".

През седмицата премиерът проф. Николай Денков цитира неговите думи, с които проф. Фотев определи парламентарната партия, и призова езикът на омразата да спре. Същевременно и прокуратурата се самосезира по повод изказвания на "Възраждане" и на нейния лидер Костадин Костадинов.

"Тези думи не са употребени случайно. Вижте реториката му - това е говорене, в което твърденията нито може да се докажат, нито да се отрекат", обясни проф. Фотев.

"Обсъждах с моя син и той ми обърна внимание, че хулиганската постъпка на улицата, в кръчма, е едно, а тази на водач на парламентарна партия е нещо съвсем различно.

Това е реториката на едни хора, за които омразата е нещо дълбочинно, не можеш да разговаряш с тях", каза Фотев, който е и почетен професор на Нов български университет.

По думите му не е изненадващо това, което става във Франция. Европейските ценности имат вътрешни напрежения. Например по време на ковид се постави тежкият проблем между две фундаментални европейски ценности - свободата и животът. Ако вземем свободата, това означава пряко заплашване на живота. Ако се обърнем към живота, застрашаваме свободата.

Изводът според проф. Фотев е да вникнем в същината на тези ценности.

Други от От страната и света

Тръмп с ултиматум към ЕС: Имате срок до 4 юли да изпълните търговското споразумение

Президентът на САЩ Доналд Тръмп съобщи, че е разговарял по телефона с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, и добави, че е дал срок на ЕС до 4 юли да изпълни своята част от

50 поста в 14 важни институции чакат новата власт, сред тях и спецслужбите (Обзор)

Преди месеци отнеха правомощия на Румен Радев като президент да ги одобрява, сега сам ще ги предлага, а ще ги гласува мнозинството му в парламента 50 поста в 14 държавни институции - контролни органи

Пари за проекти по плана за възстановяване надуват дефицита - 4 млрд. трябва да се платят до август (Обзор)

Финансовият министър Георги Клисурски все пак успокои, че средства има - 6,8 млрд. евро е фискалният резерв към края на април Дефицитът в бюджета за април е 1,75 млрд

Указ на президента Йотова за избирането на Радев за премиер ще бъде обнародван утре в "Държавен вестник"

Указ на президента Илияна Йотова, с който се предлага на 52-рото Народно събрание да избере лидера на "Прогресивна България" Румен Радев за министър-председател

САЩ: Миграцията превръща Европа в инкубатор на тероризъм

Вашингтон се закани на наркокартелите в Северна и Южна Америка САЩ обвиниха Европа, че е “инкубатор” на тероризъм, подхранван от масова миграция, в нова стратегия за борба с тероризма

>