Световната банка отпуска 1 млрд. долара на Турция заради щетите от земетресенията

29.06.2023 16:15 Нора Чолакова, БТА
СНИМКА: Pixabay

Световната банка одобри финансиране в размер на един милиард долара за Турция за възстановяване на засегнатите райони от унищожителните земетресения на 6 февруари, предаде турската телевизия НТВ.

Проектът "Възстановяване и реконструкция на Турция след земетресенията" цели подпомагане на възстановяването на здравните услуги, възстановяване на повредената и разрушена общинска инфраструктура, изграждане на жилища в селските райони, се казва в изявление на Световната банка.

Умберто Лопес, директор на Световната банка за Турция, заяви, че банката е с Турция още от деня на земетресенията, споделяйки своя опит в областта на управлението на риска от бедствия и възстановяването след тях.

Ние осъзнаваме, че продължаващите усилия след това огромно бедствие ще отнемат няколко години и ще изискват значителни ресурси. Ще подкрепяме Турция по този път и ще помагаме за възстановяването на засегнатите райони, посочи Лопес, цитиран от БТА.

В изявлението на Световната банка се уточнява, че е одобрено финансиране в размер на един млрд. долара по проекта за възстановяване и реконструкция след земетресението в Турция, което го прави най-големият единичен финансов пакет, който Световната банка някога е предоставяла на Турция.

Други от От страната и света

Сметната палата: 5 области са без инсталации за обезвреждане на опасни отпадъци, има риск за здравето на хората

Пет области в страната нямат инсталации за обезвреждане на опасни отпадъци, което създава рискове за околната среда и здравето на населението. Без изградени съоръжения за третиране на опасни отпадъци

Храните у нас са скъпи заради ниското производство

Цените на храните у нас продължават да растат, а основната причина за това е ниското вътрешно производство и зависимостта от внос. Това заяви бившият министър на земеделието Кирил Вътев в предаването

„ГеймСтоп“ отправи оферта за придобиване на „иБей“ за около 56 млрд. долара

Американският търговец на видеоигри „ГеймСтоп“ (GameStop) е отправил оферта за придобиване на значително по-голямата онлайн платформа „иБей“ (eBay) на стойност около 56 млрд

Еди Папазян: Партията на Радев ще има 3 месеца да си подреди къщичката

Твърде непозната е парламентарната група, тепърва ще разбираме какви са тези хора. Партията на Радев ще има три месеца, ще ги използва, за да си подреди къщичката

Един човек загина в катастрофа в страната през изминалото денонощие

Един човек е загинал при катастрофа в страната през изминалото денонощие, а 21 са ранени, съобщиха от МВР на сайта си, цитирани от БТА. Тежките произшествия за изминалите 24 часа са 12

>