Климатолог: Променливото лято ще продължи и през юли

27.06.2023 17:09
Климатологът Симеон Матев КАДЪР: НОВА ТВ

„Променливото лятно време ще продължи и през юли. Очакванията са август да бъде по-стабилен и сух“, това прогнозира климатологът Симеон Матев от Катедра "Климатология, хидрология и геоморфология" на СУ "Св. Климент Охридски". 

„Дългосрочната прогноза за юли сочи, че в голяма част от месеца ще продължат да се редуват спокойни дни и периоди на валежи. По-голяма е вероятността за тях в Западна България. На Изток температурите ще бъдат около и малко над нормата“.

Сезоните у нас се променят, но не и тяхната продължителност, отбеляза още той.

„Най-големите промени у нас се наблюдават през лятото. Температурата през юли и август се е повишила с 1.5 градуса спрямо последните години на 20 век. Зачестяват периодите с дълги, сухи и горещи дни. Рекордните горещини в България обаче са отбелязани през миналия век, а не през този“.

Климатът не е нещо константно. Сега обаче наблюдаваме промени с по-екстремален характер, посочи климатологът.

„Наблюдават се по-силни гръмотевични бури, превалявания и пориви на вятъра. Тези явления нанасят доста тежки поражения на инфраструктурата. Те стават по-чести. Тенденцията е това да продължи. Трябва да имаме готовност“.

България има такова географско положение, че огромните количества дъжд за кратко време са нещо нормално, обясни Матев.

„Няма нищо нетипично и ненормално. През втората половина на май и почти целият юни за кратко време да падат валежи, които се равняват на половин или на една месечна норма. Възможно е дори да са повече. Става въпрос за огромни количества вода. Това е причината да ставаме свидетели на наводнения, разрушаване на инфраструктурата и засегнати човешки съдби“.

Той обясни, че процесите, случващи се през зимата, не влияят върху тези през лятото.

„Всички знаем за народните мъдрости, които казват, че при студена зима ще имаме горещо лято, но от метеорологична гледна точка такава връзка няма“.

Климатологът отбеляза, че през последните 30 години се забелязва увеличаване на интензивните валежи с преваляване над 100-150, дори 200 литра на квадратен метър.

„В съвремието тези процеси не само, че са по-чести, но засягат по-голям териториален обхват. Има връзка с глобалното затопляне, защото по-високата температура на атмосферата води до по-голямо съдържание на влага. Ние я виждаме като по-интензивни валежи.

По-честите краткотрайни валежи, придружени от гръмотевици са типични за планинските и полупланинските райони. Пресеченият релеф благоприятства развитието им. Затова в Западна България вали по-често краткотрайно и проливно, отколкото на изток. В западната половина от страната има по-чести, но не толкова интензивни валежи, източната е с по-редки, но с катастрофални последици“.

Други от Времето

Облачно време ще преобладава днес, до 26° в Пловдив

Днес над западната половина от страната облачността ще е предимно значителна, след обяд - купесто-дъждовна, прогнозираха от Meteo.bg. На места ще има краткотрайни валежи от дъжд

Дъждовна, но топла неделя се очертава, до 25° в Пловдив

Днес облачността ще е променлива, често значителна. На много места от запад на изток ще превали краткотраен дъжд. В отделни планински райони от западната половина на страната валежите ще са временно

Слънцето се показва днес и се стопля, до 24° в Пловдив

Днес над по-голямата част от страната ще преобладава слънчево време. В сутрешните часове на места в низините и котловините ще има ниска облачност или мъгла

Проф. Рачев: Отива си „арктическата“ пролет, идва лятото

Времето се затопля – ще има повече слънце и по-малко дъжд. Това каза в предаването „Тази сутрин“ по bTV проф. Георги Рачев. „Има много шеговити коментари за по-студеното време през последните няколко

По-топло, но отново дъжд и облаци, до 26° в почивните дни

Бури за 24 май в Дунавската равнина и за кратко захлаждане Ще продължи да е дъждовно, но ще се затопля. Така ще е и през следващите седмици. На 24 май са възможни и гръмотевични бури

>