Андрей Янкулов: Мрежите за влияние в правосъдието се хранят и от компромати

24.06.2023 09:20

„Аз още в началото коментирах, че това е кланова война заради събития вън от прокуратурата. Смяната на Иван Гешев с Борислав Сарафов няма да доведе до нещо различно“.

Това обясни адв. Андрей Янкулов от „Антикорупционния фонд“. Той коментира и разпоредената проверка на действията по разследване на неприключени и спрени досъдебни производства за престъпления от общ характер, извършени от съдии, прокурори и следователи.

„Каква легитимност има едно такова ръководство в лицето на Борислав Сарафов, за да прави такава ревизия? Такава ревизия означава, че той трябва да ревизира и себе си. Никой не може да очаква, че ще бъде проведено безпристрастно“, посочи той.

Според него е необходима подобна проверка, но тя не може да бъде извършена от временно изпълняващ длъжността главен прокурор, а от следващото ръководство на държавното обвинение, избрано от Висшия съдебен съвет.

„Осемте джуджета“, Любена Павлова и Петьо Еврото

„Има нежелание в лицето на ВСС и прокуратурата да се занимае с разплитането на криминалната мрежа в разследването „Осемте джуджета“. Нищо не беше разследвано адекватно. Сега ВСС продължава – затваря си очите за множеството изнесени данни. Има хора, които излизат с имената си и говорят с конкретика“, коментира Андрей Янкулов.

„По отношение на Борислав Сарафов ще бъде задействан механизмът за разследване на главния прокурор. 22 съдии могат да разследват, като ще бъде избран един на случаен принцип. Иван Гешев и сигналите срещу него тръгват по каналния ред, тъй като не е главен прокурор“.

„Снимките на Борислав Сарафов с Петьо Еврото в ресторанта „Осемте джуджета“ са изпратени от анонимен подател. Твърди се, че са били част от разработка н КПКОНПИ срещу Сарафов, водена преди години. Това са снимки, публикувани преди нашето разследване“, обясни Янкулов.

„Мрежата с предполагаем ръководител Петьо Петров не е единствената за влияние в правосъдието. Тези мрежи се хранят от компромати, където лицата, свързани с тях, биват изнудвани от снимки и видеа. Не всичко минава през материална облага“, коментира бившият зам.-министър на вътрешните работи.

Други от От страната и света

Задържаха 19-годишен във Варна за кражба на дамска чанта с 1020 лв.

Задържаха 19-годишен младеж от Варна за извършен от него грабеж на дамска чанта, в която е имало лични документи и 1 020 лева, съобщиха от полицията.  Преди около седмица е подаден сигнал от

Тролей блъсна дете на пешеходна пътека във Варна

Шофьор на тролейбус, движещ се в централната част на Варна, е блъснал момче, което пресичало на пешеходна пътека, докато прави завой. Инцидентът е стана в следобедните часове вчера

За пръв път жена застава начело на петролния гигант BP

Би Пи (BP)предприе изненадващ ход, като назначи Мег О'Нийл за главен изпълнителен директор.  Това, жена да застане начело на една от петте най-големи петролни компании в света, се случва за пръв път

БЧК помага финансово на 72 деца, пострадали тежко в катастрофи

Общо 72 деца от цялата страна, които са с тежки наранявания вследствие на катастрофи, бяха подкрепени финансово от Фонда на Български червен кръст (БЧК)

От третия път СОС прие административната реформа на Терзиев

От третия път Столичният общински съвет прие административната реформа, предложена от кмета на София Васил Терзиев. Основната част от реформата касае общинското направление по архитектура и

>