Окончателно: вдигат пенсиите с 12% от 1 юли (Обзор)

15.06.2023 22:00 Деляна Къркеланова
Депутатите заседават

Засега няма да има помощи за деца от втори до четвърти клас по 300 лв.

Пенсионерите ще получат увеличение на пенсиите от 1 юли с 12% по швейцарското правило, като минималната ще бъде 523,04 лв. Това приеха депутатите окончателно в четвъртък с приемането на второто удължаване на бюджет 2022 г., с който се работи в момента.

В началния етап на обсъжданията имаше идея увеличението само да се гласува от 1 юли, а новите по-високи пенсии да се плащат от октомври или по-късно, когато вече има редовен бюджет. Мнозинството обаче се отказа от това и гласува увеличението да влезе в сила от 1 юли.

Пенсионерите с трайно намалена работоспособност и степен на увреждане, на които е определена чужда помощ, ще получават към определената им пенсия добавка в размер 75 на сто от социалната за старост, приеха още депутатите.

Това удължаване на Бюджет 2022 г. ще важи до 31 юли, а дотогава се очаква да бъде внесен нов проект за бюджет, изготвен от Министерството на финансите.

Увеличение на минималната работна заплата няма да има - остава сегашната 780 лв.,

а максималният размер на гарантираните вземания при фалит на работодателя ще бъде 1950 лв.

По време на гласуването депутатите приеха още средствата от Сребърния фонд да не се пипат. Той е създаден целево за подкрепа на пенсионната система и в него към момента има 3,4 млрд. лв.

Парите от фискалния резерв обаче ще могат да се ползват, а изхарчените средства ще се възстановяват с приходи от данъци.

Във вторник, когато депутатите гласуваха удължаването на бюджета в бюджетната комисия, от Министерството на финансите заявиха, че ще направят изчисления дали е по-изгодно да се пипат парите от фискалния резерв, или да се вземе заем.

Най-много страсти в залата в четвъртък обаче предизвика спорът дали всички деца трябва да получават помощ от 300 лв., така както е заложено в бюджета, или само най-нуждаещите се.

Помощта е насочена към ученици от втори, трети и четвърти клас, а повечето от депутатите не смятат, че тя трябва да се раздава на калпак, а да има подоходен критерий.

“Трябва да ги получават хора, които са наистина бедни и имат нужда от тях. Не може да правим социална политика за цял един народ”, заяви Мартин Димитров от ПП-ДБ.

“За нас всички деца са равни, не трябва да ги делим на богати и бедни

Сякаш богатите и с по-високи доходи, които също плащат данъци в държавата, нямат правото веднъж да почувстват някаква конкретна помощ", опонира Кристиан Вигенин от БСП.

Андей Гюров от ПП-ДБ каза, че именно такива заможни семейства са му се обаждали с молба тези помощи да бъдат насочени към най-нуждаещите се.

В крайна сметка предложението не се прие в закона за удължителния бюджет. Такава еднократна помощ ще има за учениците от втори до четвърти клас, но размерът на средствата ще бъде заложен и гласуван в редовния бюджет за 2023 г.

По предложение на ДПС народните представители приеха общините да могат да правят капиталови разходи. До този момент те нямаха право. С промяната Министерството на финансите до пето число на всеки месец ще превежда средствата по направените разходи.

Други от От страната и света

Илияна Йотова поздрави мюсюлманската общност за празника Рамазан Байрам

Президентът Илияна Йотова поздравява българските мюсюлмани по случай празника Рамазан Байрам. "В днешния разделен и конфликтен свят традицията на Рамазан Байрам ни припомня силата на споделянето

Сега фермерите могат да разширят стопанствата си чрез наем на земя

Кампанията на „Агрион“ за тайни търгове дава шанс за нови площи до 4 април Все повече земеделски производители търсят нови имоти, за да разширят стопанствата си

Охранител набил седмокласник в училище в Севлиево

Шокиращ случай на агресия в СУ „Васил Левски“ в Севлиево. Ученици заснеха клип как охранител нанася удари на седмокласник в класната стая, съобщи Би Ти Ви. Всичко се случва в сряда след седмия час

Спешни проверки във фонд “Култура”, след като одобри 335 хил. за Иво Аръков

Финансистът на организацията работел по 1 час на ден Актьорът прави концерти и филм със свои пари, чака решеното финансиране Как и на кого Националният фонд “Култура” дава пари за проекти

Иван Хиновски: Скоро договорът с "Боташ" ще стане изгоден

Както се движат нещата с цените на петрола и газа, в най-скоро време договорът с "Боташ" ще стане изгоден. Такова мнение изрази по БНТ председателят на Българския енергиен и минен Форум Иван Хиновски

>