Асен Василев: Няма да има забавяния и нарушени плащания в нито една система

08.06.2023 11:15 Деляна Къркеланова
Асен Василев

"Няма да има никакви забавени, нарушени плащания в нито една система до 31 юли. Средства има", увери финансовият министър Асен Василев. 

Той беше подтикнат от соцлидерката Корнелия Нинова да обясни, какво ще се случи с всички социални плащания и ще има ли пари общините да завършат проектите, по които са почнали.

"През този период, докато приемем истинския бюджет, гарантирани ли са парите и ще има ли плащане по започнати и недовършени проекти. Много общини са с разкопани улици и ВиК системи, защото са платени половината суми, половината – не. Кога ще има доплащане по тези проекти, ще бъде ли до 31 юли, или ще ги предвидите за новият бюджет?", попита Нинова, като се поинтересува какво ще се случи и със социалните плащания. 

"С това решение ние позволяваме на централното правителство да се разплаща. За да може в пълен обем да се разплаща здравната каса и общините има и законопроект, който е минал на първо четене в комисия. С него се дава възможност те да извършват плащанията, защото те и да имат средствата, няма да имат законовата възможност да го направят. Няма да има никакви забавени, нарушени плащания в нито една система до 31юли", увери я Василев. 

Той посочи, че средствата за общините ги има заложени в бюджета.

"МРРБ е в контакт с общините, за да установи кои от тях имат спешна нужда, за да могат преди 31 юли да бъдат разплатени. Повечето очаквам да получат средствата от бюджета, защото разбирам, че част от дейностите, не са завършени. Те нямат на базата на какво да направят искането за плащане", заяви министърът. 

Други от От страната и света

Зорница Русинова: Цените тревожат хората въпреки плавния преход към еврото

Притесненията на хората около въвеждането на еврото вече не са свързани с разпознаването на новата валута, а с покачването на цените и липсата на яснота за доходите

Трима горски рейнджъри застреляни до хижа в Стара планина (Обзор)

Постройката е изгоряла, разследващи чакаха с часове, за да влязат По първоначални данни са с огнестрелни рани в главата Мистериозно убийство на трима планински рейнджъри разследват МВР и Софийската

Всеки разбира у нас от служебни премиери и кой да пее на Евровизия - и сме готови да се хванем за гушите

Юри Велев в "Пресечна точка": Песимизмът и недоволството на българите трудно се мери Понякога проучванията на общественото мнение са като пицата - всеки може да ги сготви бързо и по свой вкус

Информатор на ФБР от досиетата "Епстийн": Педофилът бе част от Мосад, а кукловод на Тръмп е зет му (Документи)

И името на княз Кирил Сакскобургготски изплува в новата порция документи Доналд Тръмп е “компрометиран от Израел”, зет му е “агент на Мосад”, Джефри Епстийн има влияние върху биткойн архитектурата и

АПИ за катастрофата със загинал лекар: Не е имало условия за образуване на "черен лед"

Относно тежката катастрофа край Телиш на път I-3, при която загина 58-годишният д-р Цветан Костадинов, инж. Мирослав Ценов, директор на Дирекция „Ситуационен център и управление на трафика" към

>