Костадин Костадинов: ПП-ДБ започват да мислят като нас, но със закъснение

08.06.2023 10:27 Павлета Давидова
Костадин Костадинов СНИМКА: Велислав Николов

Оказахме се прави, че се дистанцирахме от целия този процес на задкулисие, договорки, на овладяване на властта и прегрупиране на паралелната държава, заяви Корнелия Нинова

ПП-ДБ започвали да мислят и да говорят като "Възраждане", макар и със закъснение. Тази теза разви от парламентарната трибуна Костадин Костадинов в началото на пленарния ден.

"Много често Пеевски е в стаята на ПП-ДБ. Въпросът е защо търсят подкрепата на четвъртата, а не на третата политическа сила. Ние бихме подкрепили промени в Конституцията, имаме наши предложения, които ще внесем в Комисията по конституционни въпроси", коментира по-рано в кулоарите лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов. И добави, че имат сходство по отношение премахването на института на главния прокурор. Ние бихме подкрепили това, имаме и наши предложения, които ще внесем в комисията, анонсира той преди началото на парламентарното заседание.

Според "Възраждане" най-добрата опция за промени в съдебната система е американският модел, където министърът на правосъдието фактически е главен прокурор. "Тук големият проблем, че ако там има изградена институционална демокрация. Като си помисля у нас какви хора стават министри на правосъдието, би било изключително опасно той да е и главен прокурор, но за в бъдеще най-доброто решение е това", изтъкна Костадинов като подчерта, че сегашният главен прокурор Иван Гешев трябва да бъде сменен.

Същата теза той защити и от парламентарната трибуна с декларация от името на парламентарната си група. "Тук трябва да отговорим как ще се случи конституционната реформа", каза той. Вариантите били няколко - първият, по който вървят ПП-ДБ с търсенето на подкрепа от ДПС. Вторият и по-логичен бил с третата политическа сила "Възраждане".  Костадинов напомни ,че трябват 180 гласа за конституционна реформа, 160 били за "поправката", но това щяло да забави процеса с 2-3 месеца.

"Борили сме се срещу модела Борисов и ГЕРБ 7 години. Работили сме с ПП-ДБ 7 месеца. Не им даваме повече от 7 дни - ще се избият помежду си." Това заяви от парламентарната трибуна лидерката на БСП Корнелия Нинова. След това обаче иронизира: "Малко сме ви надценили, на втория се избихте", визирайки скандала от сряда, когато напрежението в парламента отново ескалира.

Според нея до това водели "неестествените съюзи, съюзите по сметка, а не политическите". "Оказахме се прави, че се дистанцирахме от целия този процес на задкулисие, договорки, на овладяване на властта и прегрупиране на паралелната държава. Добре, че го направихме навреме", доволна е Нинова. След което изтъкна внесените от БСП увеличения на майчинските, преизчисляване на пенсиите, увеличаване на минималната заплата - всички от които отхвърлени в зала. "Това прави БСП докато вие се биете, договаряте и спорите за власт, пари и постове", настоя тя.

Други от От страната и света

Рияд натиска Тръмп да продължи войната, иска да преобрази Близкия изток

Иран се надява на траен мир Иран не се интересува от временно примирие и иска трайна мирна сделка, която да включва гаранции за ненападение от САЩ и Израел, разкри във вторник “Ню Йорк Таймс”

Какви коли карат в Иран

Най-новият модел Pars Nova е още по-евтин вариант на Dacia Logan, задвижван от бензинов двигател на Lada Хората в Иран карат смесица от модернизирани версии на познати европейски автомобили

Старият Несебър ще прилага специална визия за опазването си до 2045 г.

Общественото й обсъждане започна с участието на Министерството на културата, общината и местни жители В Несебър ще се прилага споделена визия за опазване на Стария град като обект на световното

САЩ одобриха унгарската петролна компания МОЛ да продължи преговорите за придобиване на сръбската НИС

Унгарската петролна компания МОЛ заяви, че е получила одобрение от САЩ да продължи преговорите за придобиването на мажоритарен дял в сръбската петролна компания НИС

КЕВР се опасява от рязко повишение в цените на газа, парното и тока

Комисията за енергийно и водно регулиране се опасява от язко повишаване на цените на газа, парното и тока от юли заради създалата се криза в Близкия изток

>