Изкуствен интелект "пише" нови песни на "Бийтълс"

06.06.2023 14:36
СНИМКА: Pixabay

Когато "Бийтълс" се разпада преди 50 години, легендарната група оставя почитателите си да жадуват за музиката й. Но с помощта на изкуствения интелект тази жажда вече е отчасти утолена, предаде АФП.

"Събирайки" отново четиримата музиканти чрез преработка на последните творби на Пол Маккартни с младежкия му глас, тези записи показват най-новите технологични възможности, но и повдигат поредица от етични и правни въпроси.

"Плача! Толкова е красиво", написа слушател в ЮТюб под видео на генерирана с изкуствен интелект версия на сингъла на Маккартни "New" (2013). Гласът му е подмладен, а част от парчето се изпълнява от покойния Джон Ленън. Прави впечатление и версия на "Grow Old With Me", една от последните песни, написана от Джон Ленън и издадена след покушението срещу него. Тя е пресъздадена от ентусиаст в областта на изкуствения интелект, който се представя като "Dae Lims".
С подобрено качество на звука и бек вокали, които напомнят за апогея на групата от Ливърпул, най-емоционалният момент от песента е, когато в нея се включва и Пол Маккартни. "Полудявам, като чуя това. Плача", казва Стив Онотера, известен като SamuraiGuitarist онлайн във видео в платформата. Той добавя, че когато "Бийтълс" се разделят, почитателите им са лишени от хепиенд. "Затова е много вълнуващо да ги видим, събрани изкуствено, но убедително, благодарение на изкуствения интелект", каза той.

Парчето "Heart on a Sleeve", дело на изкуствен интелект, който "събра" рапърите Дрейк и Уикенд, набра милиони гледания в ТикТок и други платформи. Използваната технология анализира и улавя нюансите в гласовете. Създателите вероятно сами изпълняват текста, след което прилагат "клонирани" желаните гласове, сякаш прилагат филтър върху снимка.

Темата за авторските права обаче е ключова. Юнивърсъл груп успя да премахне "Heart on a Sleeve" от стрийминг платформите, но това не пречи парчето да се появява онлайн на различни места.
Според Марк Остроу, адвокат по защита на авторските права, генерираната от изкуствен интелект музика е "сива зона". И музикантите, и звукозаписните компании имат право да търсят защита на правата си. Създателите на съдържание обаче твърдят, че изкуственият интелект се опира на правното определение за "справедлива употреба", нещо като изключение, пише БТА. 

Върховният съд на САЩ обаче възприе друга теза миналия месец, когато реши, че фотографка, чиято снимка на Принс е използвана от Анди Уорхол, има авторски права върху произведението.

Други от Възход и падение

Местят "Мона Лиза" в мазето на Лувъра

10 милиона туристи годишно ѝ се любуват в музея „Мона Лиза" избрана за „най-разочароващия" шедьовър в света. Лувъра търси нов дом на картината на Леонардо да Винчи и обмисля преместването

Гунди "корумпирал" малкия Андрей Слабаков с лимонада, направил го левскар за година

След предателството спрямо правата славистка вяра, изял здрав пердах от баща си Петър, като се върнал обратно при "белите", нямало подарък "От дете съм си "корумпиран"

Честит рожден ден на Тихомир Тончев

Днес рожден ден празнува Тихомир Тончев, главният редактор на в. “Български фермер”. Преди да заеме този отговорен пост, Тихомир натрупа години опит в “24 часа”, съчетани с талант и знания

На 4 май рожден ден имат

Галина Захарова, председател на Върховния касационен съд Зорка Първанова, доктор на историческите науки, съпруга на президента Георги Първанов Проф. Иван Добчев, режисьор

Никой никога няма да засенчи Ален Делон

В неговата феноменална кариера върховете са няколко. Първият е, когато се снима в шедьоври на трима от най-великите европейски режисьори - Клеман, Антониони и Висконти

>