Иван Гешев гледа към депутатския имунитет на втори бивш премиер?

05.06.2023 07:30
Иван Гешев

Май е възобновена една от проверките срещу Кирил Петков

До дни на Кирил Петков може да му се наложи да взема решение като Бойко Борисов дали да се откаже, или не от своя депутатски имунитет.

Достоверни източници от прокуратурата твърдят, че в петък, в края на работния ден, когато Иван Гешев официално поиска имунитета на друг бивш премиер - Бойко Борисов, е било възобновено едно от досъдебните производства срещу съпредседателя на “Продължаваме промяната”.

През 2021 г срещу Кирил Петков бяха образувани три проверки. Първата е за невярна декларация пред президента, че е само български гражданин.

Втората е за неверни обстоятелства в декларация на политика за участия в търговски дружества, а третата - за действията му като министър относно смяната на управителните органи на Българската банка за развитите. Всички те завършиха със заключение, че няма данни за престъпление.

По повод декларацията за канадското гражданство прокуратурата каза, че тя няма доказателствена стойност, а е само уведомление. Ако законът бил друг, Петков можело и да бъде обвинен. Той се бе отказал от гражданството си, преди да стане министър - на 24 април 2021 г. върнал паспорта си. Пое икономиката на 12 май, но спря да има канадски паспорт чак през август.

Около Кирил Петков като премиер имаше и проверка за скъпия газ. По досъдебното производство той не е обвинен. Привлечени към наказателна отговорност са бившият министър на енергетиката в кабинета “Петков” Александър Николов, неговият заместник във ведомството Данаил Николов и бившият шеф на “Булгаргаз” Людмил Йоцов.

Те бяха подведени под отговорност за безстопанственост, от която са настъпили щети за 88 млн. лева. Щетата идва от това, че тримата не купували газ директно от “Гразпром”, а от посредника “МЕТ Енерджи” с 30% надценка. Фирмата, чийто бивш директор (преди да оглави “Булгаргаз”) е бил Йоцов, го вземала именно от руснаците.

Преди седмица бяха образувани и 2 проверки по записите, направени от Радостин Василев на националния съвет на “Продължаваме промяната”. В тях се обсъждаше, че новите шефове на службите са договорени с чужди посолства, както и че Петков говорил с шефката на ЕК Урсула фон дер Лайен да ни пуснат в Шенген и Еврозоната.

Именно това е едната проверка по сигнал на ВМРО за държавна измяна - заради съгласуването на шефовете на служби. По нея не е известно да са водени разпити. Петков обаче беше разпитан като свидетел по разследването за закани към Радостин Василев. Отцепилият се от ПП депутат е с охрана заради заплахи, но поясни, че те не били нито от Петков, нито другия шеф на партията Асен Василев.

Засега не е ясно по кое разследване ще искат имунитета на Петков, нито дали и той като Борисов няма да си го даде. Лидерът на ГЕРБ е разследван както за пране на пари по аферата “Барселонагейт”, така и за онези снимки с кюлчета и пачки. Гешев му поиска имунитета по първото. Според заместника на главния прокурор, Борислав Сарафов, и двете дела са били под прякото подчинение на шефа му. Той ги държал на трупчета и сега ги активирал заради приетия механизъм за разследване на главния прокурор и поисканата му от ГЕРБ оставка, обясни пред БНР Сарафов. Междувременно Христо Иванов разказа пред “Дойче веле”, че преговарят с ДПС да се премахне фигурата на главния прокурор или поне да се ограничат правомощията му, така че да не концентрира власт.

Други от От страната и света

Педофили или секта, но само изчезналите - собственикът на хижа "Петрохан" и момче, знаят истината

За тройното убийство МВР проверява няколко версии Бащата на Фидосова продал на рейнджърите хижа "Петрохан" през 2020 г., оттогава туристите я избягват Педофилска мрежа

Премиер - другата седмица. Но ще делите отговорността с него, напомни Йотова на парламентарните партии (Обзор)

Тя учтиво отклони, а ПП-ДБ нарече "абсурд" екзотичната идея на ГЕРБ - президентът да си хареса депутат и ще го изберат за шеф на НС вместо Назарян, за да поеме служебната власт Още другата седмица

Ивайло Калфин за влизането ни в Съвета за мир: Очевидно отнякъде е имало натиск

Според Ивайло Калфин – дипломат, бивш евродепутат, бивш вицепремиер и външен министър след конституционните промени, вече не съществува ясна и централизирана отговорност, каквато е имало преди

Песков: Би било лошо да отпаднат ограниченията върху ядрените арсенали на Русия и САЩ

Отпадането на ограниченията върху стратегическите ядрени арсенали на Русия и САЩ би било много лошо за глобалната сигурност, каза говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, цитиран от ТАСС и Ройтерс

Убит е Сейф ал-Ислам - син на Муамар Кадафи

Сейф ал-Ислам, син на бившия либийски лидер Муамар Кадафи, е убит в западния град Зинтан, според либийския телевизионен канал "Ал-Ахрар". Според източници, близки до Ал-Ислам

>