Новите електробуси тръгват скоро във Варна

29.05.2023 16:46 Надежда Алексиева

Започна изграждането на зарядните станции за новите електробуси, които ще тръгнат по улиците на Варна. Те са доставени по проект „Екологично чист транспорт за Варна“ по ОП „Околна среда“.

Днес беше направена и символична първа копка в присъствието на кмета на града Иван Портних и представители на фирмата изпълнител.

60-те зарядни станции да бъдат монтирани в депото на „Градски транспорт“, а станциите за бързо зареждане - на обръщачите на Почивка и „Вл. Варненчик“, обясни Младен Иванов. Батериите на автобусите ще издържат около 300 километра.

„Въпреки проблемите, вече сме на финала на този европейски проект, който защитихме по програма от изминалия програмен период", каза кметът. Проектът за близо 86 милиона лева ще допринесе за намаляване нивата на фини прахови частици и подобряване качеството на атмосферния въздух.

60-те електрически автобуси, от които 40 са тип „соло“, бяха доставени преди няколко месеца и след изграждането на зарядните станции ще бъдат пуснати в движение.

До момента Община Варна е реализирала успешно още три проекта, свързани с обновяването на градския транспорт, в рамките на които бяха закупени 85 нови автобуса и 30 тролейбуса.

Очаква се след изграждането на станциите да тръгнат и автобусите, което ще стане до месец.

Други от От страната и света

Европейските борси затвориха на преобладаващо положителна територия

Водещите европейски фондови пазари приключиха първата си за седмицата търговска сесия преобладаващо възходящо след дадените от президента на САЩ сигнали за потенциална деескалация на текущия конфликт

Ювелирна акция на МВР - виж оживялата карикатура на Ивайло Нинов

Анимация карикатура на седмицата от автора на "Малкия Иванчо" Ивайло Нинов. Всяка седмица очаквайте нова карикатура с хумористичния поглед към събитията, представен от Ивайло Нинов

ГДБОП хвана четирима души с близо 1 милион фалшиви евро

Двама български и двама румънски граждани са задържани от служители на сектор "Фалшификации" на ГДБОП по време на сделка с фалшиви пари около 18 часа днес

Трайчо Трайков: Изненади със сметките за ток няма, но целта ни е никой да не плати повече от това, което е ползвал

Водим разговори със САЩ за удължаване на дерогацията за “Лукойл” и това да стане по-рано, казва служебният министър на енергетиката Още акценти: Влизането на България с 10% в блок "Хан Аспарух" може

Катастрофа затруднява движението през Прохода на Републиката при Вонеща вода

Временно движението се осъществява двупосочно в една лента по път II-55 през Прохода на Републиката при Вонеща вода поради ПТП, съобщиха от АПИ. Трафикът се регулира от "Пътна полиция"

>