На 47 години почина бивша националка по плуване

26.05.2023 17:03

Без време, само на 47 години, ни напусна многократната шампионка и национална състезателка по плуване Милена Николов, съобщава bgswim.com.

Възпитаничката на пловдивската школа, на Локомотив и Анка Дамянидис води дълга битка с коварна болест. До последно показваше висок дух и характер.

Николова почина в Испания – Талавера де ла рейна, където живееше и работеше от години като треньор по плуване. Там е нейното семейство. Майка е на две момичета.

Родена на 16 юли 1975 година, Николова е от изявените фигури на пловдивското женско плуване, дало гръбнака на националния отбор с набори между 1975 и 1977 г., а сред съотборничките й са Ирина Дамянидис, Илиана Кръстева, Стойка Фурлинска и др.

Беше специалистка в кроула, плуваше от 100 до 800 м св. стил, но силата й беше в средните и дългите дистанции.

Милена беше национален състезател, участник на балкански и европейски първенства за девойки, на турнир „Дружба“, на континентален железничарски шампионат. Многократна държавна шампионка във всички възрасти бе.

Завърши националната спортна академия „Васил Левски“. Научи стотици деца да плуват и да заобичат синия спорт. Обичаше до последно плуването. Участваше редовно на ветерански състезания преди да се разболее.

Опелото на Милена Николова е било днес 26 май (петък) – в Испания. Поискала е прахът й да разпръснат в морето, там където душата и се чувства най добре и свободна.

Други от Други спортове

Стилияна Николова спечели историческата европейска купа с първите "крос битки"

На полуфинал с бухалки Стили отстрани Боряна Калейн в българско дерби Стилияна Николова спечели първата в историята европейска купа по художествена гимнастика.  Състезанието се провежда в Баку

Шахфест с награден фонд 1700 лева стартира този уикенд в Пловдив

Могат да се включат всички желаещи Ежемесечният международен шахфестивал „Първи уикенд" с награден фонд 1700 лева ще стартира тази събота от 9,30 часа в Централния клуб на пенсионера на бул

Щангите ни пред изхвърляне от Париж 2024 заради дълг към международната федерация

България е заплашена да бъде изхвърлена от олимпидата в Париж в щангите, но не заради някакви измислена причина като присъствието на Алан Цагаев в залата, а заради дълг към международната федерация

Йоана Илиева донесе олимпийска квота за България във фехтовката

Най-добрата българска състезателка по фехтовка Йоана Илиева спечели първо място на сабя в олимпийската квалификация в Диферданж (Люксембург) и заслужи квота за игрите в Париж това лято

Пловдивският гребец Кристиан Василев спечели олимпийска квота за Париж 2024

Пловдивчанинът Кристиан Василев спечели олимпийска квота за Игрите в Париж това лято. Той  завърши втори във финал "А" на скиф на квалификационната надпревара