610 млн. лв. за по-чист въздух в 21 града, най-много - за София
Пак подменят безплатно печки на дърва и въглища с екологични
Домакинствата може да избират между климатици, уреди на газ или пелети
610 млн. лева европейско финансиране тръгват, за да е по-чист въздухът в 21 общини. Процедурата по програма “Околна среда” е отворена за кандидатстване, съобщи в понеделник екоминистърът Росица Карамфилова.
Във фокуса на финансирането са общините, където има проблем с качеството на въздуха.
Най-много средства ще бъдат насочени
към Столичната община,
защото има най-много домакинства, които ползват твърдо гориво за отопление - над 55 000.
Според последните данни над 9500 са домакинствата, подали заявления за безплатна подмяна на отоплителни уреди в столицата. Семействата могат да изберат климатици, уреди на газ или пелети, както и радиатори за централно отопление.
Общо 85 000 домакинства у нас, които се отопляват на дърва и въглища, ще имат възможност да заменят печките си безплатно с нови екологично ефективни уреди, посочи министър Карамфилова.
Предвидени са и безплатни
консултации на домакинствата,
за да се види кой уред ще е подходящ за тях. Ще се оказва и съдействие за попълване на заявленията за кандидатстване.
Пари ще се отпускат за домакинства, които получават помощи за отопление. А след като бъде изработена и приета дефиниция за енергийно бедни и те се регистрират в Министерството на труда и социалната политика, те ще могат да кандидатстват и за фотоволтаична клетка, която да зарежда термопомпа въздух-въздух, съобщи главният директор на дирекция ОПОС Галина Симеонова.
Карамфилова увери, че усилията на екоминистерството ще бъдат насочени към това общините да бъдат активни и да кандидатстват. Ще им бъдат изпратени писма за началото на процедурата, ще има информационни кампании.
През 2021 и 2022 г. измерените нива на фини прахови частици като средна стойност са били под определените норми. С новите мерки и своевременните действия на общините се надяваме да не се стигне до съд за България от страна на ЕС за превишаване на нормите на фини прахови частици, коментира зам.-министърът на екологията Ренета Колева. Според Националната програма за подобряване качеството на атмосферния въздух
основният източник на фини прахови частици
е битовото отопление с твърди горива
По старата оперативна програма бяха одобрени 10 общини за подмяна на старите печки с по-екологични уреди. Стартирали процедури има в София, Бургас, Русе, Стара Загора, Монтана, Велико Търново.
.