Съдът отмени решението на ЦИК за общото броенето на бюлетините

24.02.2023 13:00
Шефката на ЦИК Камелия Нейкова и заместниците и Росица Матева и Цветозар Томов СНИМКА: ЙОРДАН СИМЕОНОВ

Административният съд София-град отмени като незаконосъобразно решението на Централната избирателна комисия (ЦИК) от 20 февруари т.г. в частта, с която се утвърждават образците на изборните книжа за предсрочния парламентарен вот на 2 април. Преписката се изпраща на ЦИК за преразглеждане в отменената част.

Жалбите срещу решението на ЦИК за общо отчитане на резултатите от хартиения и машинния вот са процесуално допустими, разгледани по същество - са основателни, се казва в становището на тричленния състав на Административен съд София-град по делото.

Липсва законова разпоредба, която да позволява смесването на двата вида бюлетини и сумарното отчитане на изборния резултат, посочват магистратите. Но отбелязват, че разпечатването на машинен протокол не нарушава изборните правила. Според закона следва отделно борене на бюлетините и отделно отчитане на резултата, се казва също становището.

Решението може да бъде обжалвано пред Върховния административен съд с касационна жалба в тридневен срок, който тече от днес.

Представляващата ЦИК Елка Стоянова посочи пред журналисти, че ще запознае ЦИК с резултата от делото и ще бъде взето решение как да се процедира оттук нататък. Съдът е мъдър и справедлив и официалното становище на ЦИК ще бъде дадено от говорителите на комисията, коментира още нейният представител.

По-рано тази сутрин съдът даде ход по същество на делото срещу решението на ЦИК, с което се предвижда резултатите от броенето на бюлетините от машинно и хартиеното гласуване да се отчитат общо.

То е по жалба на коалиция "Левицата!". Към нея бяха присъединени жалбите на "Продължаваме Промяната - Демократична България", на Стефан Манов в лично качество, който е и член на Обществения съвет към ЦИК от Сдружението за честни избори, и жалба на Петър Славов в лично качество, представител и на Сдружение "Гражданска платформа".

Елка Стоянова, представляваща ЦИК, посочи, че решението на Комисията е законосъобразно и целесъобразно, предаде БТА.

Други от Новини

Младеж заби кола в дере в Айтос, пострадаха 15-годишно момиче и мъж на 20 г.

15-годишно момиче и нейният спътник на 20 г. пострадаха при катастрофа в Айтос, причинена от млад шофьор с едва няколко месеца стаж зад волана. По данни на полицията около 23,25 ч

Съдът в Добрич остави в ареста мъж, шофирал след употреба на алкохол и дрога

Състав на Районния съд в Добрич уважи искането на Районната прокуратура за налагане на най-тежката мярка за неотклонение спрямо 27-годишен мъж, привлечен в качеството му на обвиняем за това

Управителят на проверения ресторант: Собствениците са гърци, полицаите не искаха документи

„Бяхме си на работа и дойдоха полицаи на проверка, дори не влязоха в ресторанта. Бяха отвън, всичко беше за 15-20 мин. Нито са искали документи, нито са проверявали персонала, клиентите

Радев към деца сираци: Мечти, воля и усилия - те са гаранция за вашия успех

Иска се увереност, искат се мечти, искат се воля и усилия, защото те са гаранцията за вашия успех. С тези думи президентът Румен Радев се обърна към близо 100 младежи в неравностойно положение

Задържаха мъж, влязъл в шадравана в центъра на Русе

Мъж бе арестуван в Русе, след като влезе в шадравана в центъра на града. Това видя репортер на БТА. Сигналът, че в шадравана има мъж с неадекватно поведение

>