Шест месеца след смъртта на родилка обвиняеми няма – родителите й получават само безплатна психологическа помощ

14.02.2023 13:30 Дима Максимова
Данислава и мъжът й Кристиян преди трагедията
Майката и бащата на Данислава - Елена и Стоян Стоянови, сега гледат внука си и се надяват да разберат причините за смъртта на дъщеря си.

Почти 6 месеца след като 21-годишна родилка почина от усложнения след секцио в горнооряховската болница няма обвиняеми. Разследването е образувано за причинена смърт поради лекарска немарливост.

Семейството на Данислава Стоянова е в неведение какво се случва със следственото дело. Знаят единствено, че е преместено в София. Близките са притеснени от масови отводи на прокурори в Окръжната прокуратура във Велико Търново и се питат

дали това не е начин истината за смъртта на детето им да бъде затлачена

в процедурно протакане на разследването. Съмненията им, както и прехвърлянето на делото като горещ картоф, е заради близка роднинска връзка на шефа на Окръжния следствен отдел Людмил Маноилов с една от акушер-гинеколожките в екипа, извършил фаталната операция на 26 август м.г.

“Няма да коментираме официалната причина, но има възможност за наличие на заинтересованост или предубеденост, така че всеки си преценява сам. По-голямата част от колегите са си направили отвод. Има командировани, които дойдоха от Нова година, и практически на тях има да се разпределя още, затова не е изчерпан списъкът, коментира говорителят на Окръжната прокуратура Илиан Благоев.

Той бе категоричен, че по делото се работи, но няма нова информация, която да оповестят на този етап. Все пак изготвянето на експертизите отнемало време.

Макар имената на замесените лекари да не бяха съобщени от ръководството на болницата и прокуратурата, стана ясно, че на смяна е била д-р Анета Маноилова, сестра на следователя Маноилов. “Делото се разследва в Националната следствена служба и аз нямам никакво отношение. Така е преценил прокурорът, аз дори не съм го виждал това дело. Нямам никаква представа за движението на разследването, не ми се е падало на мен, за да си правя аз отвод”, коментира пред “24 часа” той.

Д-р Маноилова не отговаряше на мобилния си телефон. Досега тя не е имала контакт и с родителите на Данислава, които настоятелно търсеха отговори за случилото се в първите дни след трагедията.

На 26 август м.г. 21-годишната жена издъхва в ужасяващи мъки и кървене от всички органи в болницата във В. Търново след секцио в горнооряховското родилно.

Лекарите смятат, че причината е отключен ДИК синдром

или дисеминирана интравазална коагулация - изчерпване на всички кръвосъсирващи фактори. “Индикатор, че организмът ѝ е развил ДИК синдром, е, че следоперативно фибриногенът на родилката е паднал до нула”, коментира тогава управителят на болницата д-р Иванов.

Данислава постъпва в болницата с просрочен термин.

“Дойде на 20 август за наблюдение и искаше да роди нормално. Лежа до 26 август. Казвала им е, че има болки в кръста, в бъбреците, но

ѝ отговорили да не се превзема”,

обясни след смъртта приятелят ѝ Кристиян Любенов.

“На 25 август вечерта решават, че ще правят секцио на следващия ден. Тя се съгласява, подписва се”, допълва Елена Стоянова, майка на починалата.

На следващия ден Данислава ѝ се обадила да я зарадва с новината, че е станала баба. “В 11 ч се чух отново с нея, каза, че има страшни болки и аз я посъветвах: затвори и звънни на звънеца на персонала да ти поставят болкоуспокояващо”, спомня си Елена. Майката смята, че дъщеря ѝ е оставена без медицинско наблюдение след операцията.

Малко след това Дани позвънила на Кристиян да отиде да припознае сина им, защото нямат брак. “Една от сестрите ми предложи да ми вземе телефона и да снима малкия, защото бил в кувьоз.

И чувам моята жена как стене, вика от болка

Първоначално се стъписах, не знаех какво да направя. Сестрата, която ми донесе телефона, каза: “Те се опитват да ѝ помогнат, всичко е добре”, споделя Кристиян.

Час след секциото настъпва внезапно масивно кървене отвсякъде. Опитите на медиците в Горна Оряховица да стабилизират основните жизнени показатели се оказват безрезултатни. Уговарят преместването на пациентката в Търново. Областната болница е с по-високо ниво на компетентност, разполага с кръвен център.

“Тя е била придружена от реаниматор и акушер-гинеколог, които през цялото време са ѝ оказвали необходимата реанимация. По техни данни тя е била все още в съзнание при пристигането там, разбира се, в шок”, твърди управителят д-р Иван Иванов.

В опит да спрат кръвоизлива и да я спасят, в Търново отстраняват оперативно матката, реанимационните действия продължават до 22,15 ч, когато настъпва фаталният край.

След като се разшумя за случая, прокуратурата възложи на Областната дирекция на МВР във Велико Търново незабавна проверка за изясняване на обстоятелствата, довели до смъртта на младата жена. През септември в Търново бе образувано следствено дело за лекарска небрежност. Междувременно в края на октомври на пресконференция бе оповестен констативният протокол от проверката на “Медицински надзор” в болницата в Горна Оряховица. Експертите не открили нарушения в действията на лекарския екип. Изцяло били съобразени с алгоритъма на клиничната пътека и медицинския стандарт по акушерство и гинекология. В реанимационен план били навременни и правилни, изброява управителят д-р Иванов.

“Не знам до какви изводи са стигнали вашите проверки, но мнението ми като майка е, че това вашето е безотговорност. Някой пита ли ни как живеем с баща ѝ, беше ни единствено дете”, избухва майката на Данислава, която присъства в залата.

Сега тя е

в майчинство и се грижи за внука си

Любослав, който в края на февруари ще стане на 6 месеца. Баща му Кристиян вече не живее при тях. Започнал нова работа. Прекалено млад е, за да може да се справя с бебе. “Но идва, гледа си го, играят си, къпем си го заедно”, разказва Елена.

“Не сме си наемали адвокат, който да си движи нещата, чакаме прокуратурата да стигне до някакво решение. Нямам никакви обвинения и никакви претенции към никого, просто искаме по честен начин да видим държавата докъде ще стигне. Не насилваме нещата, изчакваме като нормални, като грамотни хора”, обяснява тя.

Разказва, че с мъжа ѝ ги извикали в полицията, но не по разследването за Дани, а да им връчат протоколи от Национален съвет за подпомагане и компенсация на пострадали от престъпления към Министерството на правосъдието. Уведомили ги, че имат право на безплатна психологическа консултация и правна помощ.

Други от Наши в мрежата

След политическите скандали у нас: Древният Перперикон ще представя България в по-добра светлина в Брюксел

В навечерието на много важно събитие сме. На 1 юни от 12.30 ч. в Европейския парламент в Брюксел ще бъде представен великият скален град Перперикон и други чудеса на Източните Родопи

Насладете се на тръпката от безплатните онлайн слот игри: как да играете, без да похарчите нито стотинка

През последните години онлайн слотовете в казиното стават все по-популярни, предлагайки на играчите възможността да се насладят на тръпката от въртенето на барабаните и да спечелят големи суми от

Слави Георгиев: Фрайбург и Пловдив - два наглед еднакви града, но с убийствена разлика в полза на първия*

Пловдивската община се кани да изтегли 113 млн. лева заем за 12 големи проекта. Миналата седмица проведе първото обществено обсъждане. Едни са "за", други - "против"

Мануил Манев: ГЕРБ не се притеснява от парламентарна ревизия

ГЕРБ не е в изолация. Има някакво анти-ГЕРБ настроение, това се вижда, но ГЕРБ не може да е срещу 800 000 избиратели и ние имаме ангажименти към тях, каза през Би Ти Ви депутатът от ГЕРБ Мануил Манев

Кое е общото между Левски и Кемал Ататюрк?

Левски и Ататюрк. Два изключително мощни символни образа за България и Турция намират невероятна и неочаквана връзка чрез тези пощенски марки. Те са правени почти по едно и също време от един автор -

>