Доц. Тодор Чобанов: Непомирисвали българско училище се изказват за Мадарския конник*

01.02.2023 14:09 24 часа Пловдив онлайн
Тодор Чобанов СНИМКА: Архив
Мадарският конник на монета.

Какво всъщност цели кампанията срещу еврото, недоумява историкът

Дискусия за изображението на Мадарския конник се разгаря напоследък, а някои стигнаха дотам във въображението си да твърдят, че бил прободен с копие "българският лъв".

Това накара историка доц. Тодор Чобанов, родом от Асеновград и бивш зам.-министър на културата, да излезе с остър коментар.

Знаят ли "защитниците на лева" какво изобразява Мадарският конник?

Или зад популярни български имена се крият съмнителни личности, които не са помирисвали българско училище, не са виждали български монети от последните 100 години и не са чували за Мадарския конник и неговата символика?

Какво всъщност цели кампанията срещу еврото? Това са все риторични въпроси, на които всеки, живял в България и посещавал българско училище, може сам да си отговори. Прави се очевидно поредният опит да се манипулира обществото у нас, този път с полуграмотни активисти със съмнителна идентичност.

1. Какво символизира Мадарският конник, считан за най-популярен символ у нас наред с официалния ни герб и присъстващ неизменно на монетните емисии на БНБ от 30-те години на ХХ век, та до днес? Кратък отговор - символизира българския владетел и победата му над Източната римска империя (Византия). "Царският лов" е древен сюжет с многовековна история в Близкия изток и различни проявления, в случая е използван за художествен изказ на българските успехи срещу най-могъщата държава на онова време. Лъвът е царят на животните, победата над него - геройско дело, сравнимо с победата на Дунавска България над големия и могъщ съсед.

2. Трябва ли да "спасяваме" българската валута?

Кратък отговор - България задължително трябва да влезе в еврозоната. Само така ще циментираме нашия лев като част от общоевропейската икономика. Именно заради политици, които утре могат да дръпнат килимчето на валутния борд и да осъмнем с ужасите на хиперинфлацията, която мнозина помним добре. Еврото е застраховка срещу политическата и икономическа нестабилност, гаранция, че пенсии и фондове няма да се изпарят, както вече се е случвало у нас.

Като историк бих искал да напомня на всички, че в Първото българско царство, в което се роди "Златният век" на българската култура и което действително при Крум и Симеон Велики тропа на портите на Константинопол и диктува политическия дневен ред в региона, няма никакви пари.

Във Второто българско царство има монети, но те плътно следват византийския модел, а византийските пари циркулират наравно с нашите и многократно ги превъзхождат като обем.

В Третото царство започваме с въвеждането на стандарта на франка и сантимите му и оттам идва стабилността на паричната система за десетилетия наред - докъм войните в началото на ХХ век. Днес по-младите не помнят хиперинфлацията на прехода, от която ни спаси валутният борд, който "завърза" лева за германската марка, а оттам - за еврото. Благодарение на това днес у нас няма хиперинфлация и

не обръщаме всичко спечелено в евро и долари, както правехме през 90-те

притеснени от непрекъснато "играещите" курсове на лева.
Благодарение на влизането ни в ЕС кирилицата стана официална азбука на Съюза. Влизането ни в Еврозоната ще позволи българските символи да се появят на милиони банкноти и монети и ще си гарантираме спокойствието на общата европейска валута. България ще спечели суверенитет и финансова стабилност, ще паднат лихвите и ще се улеснят инвестициите. Ако Симеон Велики беше продължил курса на Владимир-Расате за откъсване от християнството и цивилизацията, днес вероятно България нямаше да съществува - както изчезнаха Аварския и Хазарския хаганати. Днешната цивилизация, с всичките й достижения и кусури, е общият ни европейски дом и еврото е част от нея.

* Заглавието и подзаглавието са на редакцията

Други от Пловдивски

Каква е истината за освобождението на Пловдив

Нелепо е да се твърди, че турците сами са напуснали града – напротив, готвели са пълното му опожаряване На днешния ден, вместо да спорим и сипем хули, е редно да отдадем почит  на онези

Областният управител на Пловдив: Когато даряваш, ти ставаш по-богат

Областният управител на Пловдив Илия Зюмбилев пожела здраве, мир и просперитет на всички жители на региона по случай Коледа и Нова година. Той призова хората да даряват, защото така стават по-богати

Кирил Борисов: Брендо идва в България и си отива в зависимост от работата, която има

Брендо идва в България и си отива в зависимост от ситуацията, в която се намира, в зависимост от работата, която има. Това коментира журналистът от "24 часа" Кирил Борисов пред Нова тв

Зам.-кметът Стефан Стоянов си събра багажа - губи ли Пловдив без него?

Минава за един от най-образованите и интелигентни управници Той е човек с десни убеждения, макар да не е член на ГЕРБ След 12-годишно управление на европейските политики и образованието в Пловдив

Кандидатът за кмет на Пловдив от ПП-ДБ проф. Ивайло Старибратов: Приходите от данъци спадат, защото хората нямат доверие на управлението (видео)

Всички от моя род преди мен са дали нещо на града и смятам, че и аз мога да допринеса със своите сили да подредим собствения си дом Поддръжката на инфраструктурата – пътища, тротоари, озеленяване

>