ЕК готова да обсъди промени в плана ни за възстановяване

16.01.2023 20:17
Правителството трябва да убеди Брюксел, че тецовете в България е нужно да работят поне до 2038 г.

Европейската комисия е готова да обсъжда промени в българския план за възстановяване и е запозната с решението на българския парламент за преразглеждането му. Това заяви говорителят на комисията Верле Нойц, предаде БТА.

Той уточни, че България все още не се е обърнала официално към Брюксел. Според гласувания от депутатите срок до 31 март вицепремиерът по еврофондовете трябва да внесе обосновано искане за промени в плана. Правилата за изменения да се правят само по изключение и съответната държава трябва да докаже, че не е в състояние да изпълни части или целия план. В случая с България става въпрос за ангажимента до 2026 г. да бъдат намалени с 40% вредните емисии от въглищните централи. Страната ни ще иска това да отпадне, а централите да работят без ограничение поне до 2038 година.

Заедно с това депутатите преформатираха и още проекти в плана. 1,5 млрд. лв. за изграждане на големи батерии за съхранение на 6000 мегаватчаса ток ще отидат за ВЕИ-та и батерии на бизнеса, но с безвъзмездна помощ 50% от стойността. Проектът за финансирането на 1,4 гигавата ВЕИ и батерии също бе променен. Той предвиждаше общо 2 млрд. лв. за изграждането им, като 668,9 млн. лв. са безвъзмездни. Решено бе парите да отидат за развитието на мрежите.

Заделените 342 млн. лв. за геотермална централа се разделят наполовина. 171 млн. ще бъдат пак за тях, но останалата половина ще отиде за енергийна ефективност.

Според Нойц преоценката се извършва по правилата за предварително одобрение - ЕК и Съветът на ЕС ще разполагат с няколко месеца, за да се произнесат. Дори променен, планът трябва да отговаря на всички изисквания, включително по отношение на това 37% от отпусканите пари да бъдат насочени към опазване на околната среда и да се изпълняват препоръките на ЕК. За България това включва изискването за постепенно изчистване на икономиката от въглеродно замърсяване, уточни говорителят на ЕК.

Други от Новини

Младеж заби кола в дере в Айтос, пострадаха 15-годишно момиче и мъж на 20 г.

15-годишно момиче и нейният спътник на 20 г. пострадаха при катастрофа в Айтос, причинена от млад шофьор с едва няколко месеца стаж зад волана. По данни на полицията около 23,25 ч

Съдът в Добрич остави в ареста мъж, шофирал след употреба на алкохол и дрога

Състав на Районния съд в Добрич уважи искането на Районната прокуратура за налагане на най-тежката мярка за неотклонение спрямо 27-годишен мъж, привлечен в качеството му на обвиняем за това

Управителят на проверения ресторант: Собствениците са гърци, полицаите не искаха документи

„Бяхме си на работа и дойдоха полицаи на проверка, дори не влязоха в ресторанта. Бяха отвън, всичко беше за 15-20 мин. Нито са искали документи, нито са проверявали персонала, клиентите

Радев към деца сираци: Мечти, воля и усилия - те са гаранция за вашия успех

Иска се увереност, искат се мечти, искат се воля и усилия, защото те са гаранцията за вашия успех. С тези думи президентът Румен Радев се обърна към близо 100 младежи в неравностойно положение

Задържаха мъж, влязъл в шадравана в центъра на Русе

Мъж бе арестуван в Русе, след като влезе в шадравана в центъра на града. Това видя репортер на БТА. Сигналът, че в шадравана има мъж с неадекватно поведение

>