Пловдивчанката Пламена Миткова е избрана за Атлет на България за годината

27.11.2022 19:04
Пламена Миткова.

Световната шампионка на скок дължина за девойки Пламена Миткова от Пловдив беше избрана за Атлет на България за 2022-а година в анкетата на списание „Атлетика“.

Екипът на списание „Атлетика“, спортни журналисти и редакции, отразяващи атлетиката в България и експерти гласуваха през ноември.

Към вота на специалистите беше добавен и един от феновете на списание „Атлетика“, който също бе за Миткова.

Победителката Пламена Миткова навърши 18 години на 18 септември 2022-а, след като вече бе направила исторически сезон с връх световната титла за девойки на скок дължина в Кали, Колумбия. Пловдивчанката постигна личен рекорд от 6.66 м на финала на световното първенство, което й донесе златото.

Изключителният си талант Пламена показа и през зимата, когато спечели националната титла на 60 м с препятствия при девойките и две титли при жените в хоризонталните скокове (13.30 на троен скок и 6.30 на скок дължина). Възпитаничката на треньора Ивайло Русенов имаше и победи в сприната на 60 м в зала и на 100 м на открито, и регистрира цели 10 състезания над 6.20 м на скок дължина.

Второ място в анкетата е за Милица Мирчева, която подобри националния рекорд на маратон с 2:29:23 и се класира на 15-о място на световното първенство в Орегон. Милица показа също отлични резултати в бяганията на дълги разстояния от 3000 м до маратон и дори се класира на 7-о място на европейското първенство по оф-роуд (планинско бягане) в Испания.

Третото място в допитването е за Божидар Саръбоюков, който ден преди да навърши 18 години завоюва сребърния медал на скок височина на световното първенство за юноши и девойки в Кали, Колумбия само няколко минути след като Миткова бе станала световна шампионка на скок дължина. Двуметровият Саръбоюков се класира за още един финал на световното първенство – на скок дължина, а две седмици преди това спечели балканските титли на скок височина и скок дължина при юношите.

Топ 5 в анкетата допълниха трикратната победителка за „Атлет на България“ Мирела Демирева, която направи два финала на скок височина на световно и европейско първенство и европейският шампион на троен скок за юноши под 18 години Лъчезар Вълчев.

В 16 от 31 от гласувалите специалисти са посочили Пламена Миткова на първо място, Милица Мирчева има 13 челни места, Божидар Саръбоюков, Мирела Демирева и Мартин Проданов са с по една първа позиция в анкетата.

Стефан Стоянов ще води "Ботев"(Пд) до края на сезона

Стефан Стоянов ще води "Ботев" (Пловдив) в оставащите три мача от първенството на Еfbet лига, съобщиха от клуба.  Днес  той направи първа тренировка начело на "канарчетата"

"Ботев" (Пд) играе 2 мача с гръцкия "Арис" в памет на Тоско Бозаджийски

"Ботев" (Пловдив) уреди 2 приятелски срещи с гръцкия гранд "Арис" (Солун). Двата "жълто-черни" отбора ще играят в памет на Тоско Бозаджийски. Големият привърженик на "канарчетата" загина

"Ботев" (Пд) загуби с 1:2 от "Арда" за "сбогом" с Бруно Балтазар

"Арда" победи с 2:1 "Ботев" (Пд) в Кърджали среща от 33-ия кръг на Първа лига. Домакините успяха да обърнат резултата, след като преди почивката изоставаха в резултата

Пловдивчанинът Димитър Кузманов отпадна на квалификациите от турнира "Ролан Гарос"

Димитър Кузманов отпадна в първия кръг на квалификациите на Откритото първенство на Франция по тенис за мъже и жени „Ролан Гарос". Пловдивчанинът отстъпи с 3:6

Бойко Борисов стана шампион по футбол при ветераните, тигрите биха с 5:3 "Ботев" (Снимки)

Воденият от Бойко Борисов тим на "Витоша" (Бистрица) стана шампион на България по футбол при ветераните. Във финалния двубой, игран пред над 1000 зрители на новоизградения стадион в Пловдив