Препозициониране: Борисов срещу Радев, ГЕРБ и БСП в (не)очакван общ фронт

09.11.2022 21:40
Иван Демерджиев

Убийството на българския граничен полицай и поисканата заради това оставка на вътрешния министър Иван Демерджиев неочаквано препозиционираха част от политиците ни.

След като на няколко пъти лидерът на ГЕРБ благодари на президента, че е дал време на партиите да си проговорят и да опитат да излъчат кабинет, както и след похвалите за неговите служебни министри Бойко Борисов първи поиска оставката на вътрешния му министър във вторник следобед. В сряда сутринта това официално направи и групата на ГЕРБ в парламента.

“Ставаме свидетели на проблем, породен от бездействие и непрофесионална работа в МВР. Допреди година и половина за подобен тип инциденти не можеше да става въпрос”, заяви Даниел Митов. Напомни, че от партията още миналата година предупреждавали за проблем с мигрантския поток. Според него липсва координация между правителствата на България и Турция по контрола. Да бъде отстранен и главният секретар на МВР Петър Тодоров, поискаха още от ГЕРБ.

Освен това се наблюдавал и пик в трафика на наркотици. Не знам дали си даваме сметка доколко е увеличен той и че МВР изобщо не си е свършило работата, заяви Митов.

Откъм ДПС, които от старта на този парламент гледат в една посока с ГЕРБ, този път не се отзоваха. “Като се избере редовен кабинет, автоматично служебният ще си замине. Така че тези народни представители, които призовават за оставки на служебни министри, по-скоро да ги призовем да съставят редовен кабинет”, коментира лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ.

Като пресилено определи искането на оставка Атанас Атанасов от ДБ.

В общия фронт срещу назначеното от президента ръководство на вътрешното министертво обаче влезе БСП. Малко по-късно червените също поискаха оставката на Демерджиев в пленарната зала. В нормалните европейски държави се поема отговорност на най-високо ниво, заяви Иван Иванов, ексминистър на земеделието. И определи случилото се на границата между България и Турция като сериозен удар както върху държавността, така и върху авторитета на МВР. Оценката на БСП за работата на ръководството на МВР била негативна.

Факт е, че откакто това издание на служебния кабинет управлява, мигрантският натиск е засилен. Промените надолу по структурите очевидно не са ефикасни и довеждат до още по-голяма деморализация и невъзможност на личния състав да бъде комплектуван. Очевидно има несправяне от страна на политическото ръководство на МВР и е логично в тази ситуация да се поеме персонална отговорност, изреди Иванов.

При служебно правителство обаче единственият, който може да освободи министъра, е президентът. Затова самият Демерджиев обяви, че би подал оставка само ако Румен Радев поиска това от него. А хората, които сега му я искали, всъщност били отговорни за заварените проблеми в МВР. (Как още отговори на критиките той - виж на 5-а стр.) Демерджиев разказа и че вътрешният министър на Турция Сюлейман Сойлу сам му казал, че не е работил по-добре с български вътрешен министър.

Остро реагира на партиите премиерът Гълъб Донев. Политическите изказвания за причините, довели до убийството на границата, смущават с безпаметност, каза той преди началото на правителственото заседание вчера. То започна с минута мълчание в памет на загиналия Петър Бъчваров.

“Да сочиш с пръст служебното правителство като отговорно за смъртта на български полицаи, за да отклоняваш вниманието от основната задача, която имат политическите сили в момента - съставяне на редовно правителство и приемане на неотложните закони, е проява на неуважение към българските граждани”, заяви Донев.

Други от Новини

Младеж заби кола в дере в Айтос, пострадаха 15-годишно момиче и мъж на 20 г.

15-годишно момиче и нейният спътник на 20 г. пострадаха при катастрофа в Айтос, причинена от млад шофьор с едва няколко месеца стаж зад волана. По данни на полицията около 23,25 ч

Съдът в Добрич остави в ареста мъж, шофирал след употреба на алкохол и дрога

Състав на Районния съд в Добрич уважи искането на Районната прокуратура за налагане на най-тежката мярка за неотклонение спрямо 27-годишен мъж, привлечен в качеството му на обвиняем за това

Управителят на проверения ресторант: Собствениците са гърци, полицаите не искаха документи

„Бяхме си на работа и дойдоха полицаи на проверка, дори не влязоха в ресторанта. Бяха отвън, всичко беше за 15-20 мин. Нито са искали документи, нито са проверявали персонала, клиентите

Радев към деца сираци: Мечти, воля и усилия - те са гаранция за вашия успех

Иска се увереност, искат се мечти, искат се воля и усилия, защото те са гаранцията за вашия успех. С тези думи президентът Румен Радев се обърна към близо 100 младежи в неравностойно положение

Задържаха мъж, влязъл в шадравана в центъра на Русе

Мъж бе арестуван в Русе, след като влезе в шадравана в центъра на града. Това видя репортер на БТА. Сигналът, че в шадравана има мъж с неадекватно поведение

>