Добринка от Батак без химиотерапия живее с рак повече от 20 г. (видео)

10.10.2022 09:03 24 часа Пловдив онлайн
Добринка Христоскова от Батак.
Д-р Антоанета Томова

Всеки пациент има потенциал сам да се справи с коварната болест, казва онкологът д-р Антоанета Томова

Истинско чудо! Така онколози от Пловдив описват случая на жена от Батак, която без химиотерапия живее с рак повече от 20 г. Въпреки тежкото заболяване и с помощта на лекарите пациентката се чувства добре.
"Аз знам, че това е просто момент от живота ми, който трябва да приема. Вярваща съм, вярвам в силата, която я има и ми помага. Поеха ме добри лекари, на които цял живот ще бъда благодарна", казва Добринка Христоскова от Батак. Тя има метастатичен рак – с разсейки в костите. Твърди, че живее без болка и страдание, чувства се добре, грижи се за себе си и не спира да благодари на медици, с които я е срещнала съдбата.
Заедно с лекуващия си лекар – медицинския онколог д-р Антоанета Томова от Онкодиспансера в Пловдив, Добринка участва във видеопроекта на Института за здравно образование – „За рака с надежда“. Кратките филми разказват за надеждите, страховете и доверието между лекари и пациенти в борбата им с рака. Този път видеото е за метастатичния рак – ракът в четвърта фаза, която се счита за нелечима. В България пациентите с рак са над 300 000 души. С техните семейства, това е проблем, който засяга близо 2 млн. души. А близо 50-60 хиляди пациенти се лекуват в КОЦ – Пловдив – оттук минава всеки шести онкоболен в България. Не всички ще развият метастатичен рак, но рискът съществува.
Сред жените най-често срещаният рак е този на гърдата. При Добринка той се е появил с болка и зачервяване. Не е била на профилактични прегледи преди тези първи симптоми, защото не е имала оплаквания. След операцията се среща с медицинския онколог д-р Томова, която продължава да я лекува и до днес.
"В първия момент, когато я видях, все едно, че влизах при майка или сестра... Имах й огромно доверие. Каза ми – няма да има химиотерапия. И до днес, каквото каже тя – за мен е закон", разказва Добринка. Постепенно е променила храненето и душевната си нагласа – към себе си и околните.
"Повечето от пациентите започват с ранен рак, сега около ковид кризата има доста закъсняла диагностика и се покачи процентът на тези, които се изявяват в последен стадий. В първите стадии с локалните методи постигаме излекуване. Четвъртият стадий от медицинска гледна точка се приема като вече нелечим. При него много неща можеш да се опиташ да направиш, да подпомогнеш болния, да удължиш живота му. Но аз дълбоко вярвам, че ако пред теб е една изключителна личност, която искрено желае своето излекуване, то може и чудотворно да възникне", споделя д-р Антоанета Томова. Тя е убедена, че във всеки човек е заложен потенциал сам да се справи не само с рака, но и с други заболявания. А нейната мисия е да разкрие този потенциал.
С колосалния напредък в онкологията има достатъчно много лекарства, методи, подходи, които помагат пациентът да живее дълъг и добър живот въпреки заболяването, дори и без химиотерапия. "Имам пациенти с костни разсейки, които ги държа живи над 10, 15, 20 години. Имам истории с щастлив край. Искам да ги разкажа, да вдъхновя хората и да им кажа, че нищо не е загубено, че всеки ден носи нови възможности, че организмът е динамично нещо. Докато пациентът желае да живее, има дух да живее и да се бори и докато семейството го подкрепя и докато има насреща здравен екип, лекар-специалист, който да му пука за пациента, нищо не е загубено", убедена е д-р Томова.

Други от Новини

Младеж заби кола в дере в Айтос, пострадаха 15-годишно момиче и мъж на 20 г.

15-годишно момиче и нейният спътник на 20 г. пострадаха при катастрофа в Айтос, причинена от млад шофьор с едва няколко месеца стаж зад волана. По данни на полицията около 23,25 ч

Съдът в Добрич остави в ареста мъж, шофирал след употреба на алкохол и дрога

Състав на Районния съд в Добрич уважи искането на Районната прокуратура за налагане на най-тежката мярка за неотклонение спрямо 27-годишен мъж, привлечен в качеството му на обвиняем за това

Управителят на проверения ресторант: Собствениците са гърци, полицаите не искаха документи

„Бяхме си на работа и дойдоха полицаи на проверка, дори не влязоха в ресторанта. Бяха отвън, всичко беше за 15-20 мин. Нито са искали документи, нито са проверявали персонала, клиентите

Радев към деца сираци: Мечти, воля и усилия - те са гаранция за вашия успех

Иска се увереност, искат се мечти, искат се воля и усилия, защото те са гаранцията за вашия успех. С тези думи президентът Румен Радев се обърна към близо 100 младежи в неравностойно положение

Задържаха мъж, влязъл в шадравана в центъра на Русе

Мъж бе арестуван в Русе, след като влезе в шадравана в центъра на града. Това видя репортер на БТА. Сигналът, че в шадравана има мъж с неадекватно поведение

>