Протестиращите в Скопие направиха опит да влязат в парламента

05.07.2022 23:04
Хиляди македонци, призовани от опозицията се събраха на протест в Скопие.

Проливен дъжд се изля над Скопие преди началото на поредния ден от протестите срещу предложението на ЕС за преговорна рамка на Република Северна Македония, въпреки това, при засилено полицейско присъствие протестиращи се събраха пред сградата на правителството. С викове „Оставка“, „Никога Северна, само Македония“, и „Бугар Османи“, съпровождани от полиция и с избухващи от време навреме пиратки голяма група от тях преминаха по моста на река Вардар и продължиха към сградата на Министерството на външните работи. От хвърлените пиратки, димки, яйца, бутилки, домати вратата на сградата на министерството е със счупено стъкло, а шествието се отправи към сградата на парламента.

„Такава Европа ли си представяте? Всички да се обединим и да блокираме системата. Никой нищо да не работи. Македония трябва да победи!“, призова една от говорителките на импровизираната естрада пред сградата, а от Македонския дипломатически синдикат призоваха министърът на външните работи Буяр Османи да подаде оставка и „да не лъже народа“.

Към парламента полетяха димки и пиратки, а младежи успяха да съборят металните заграждения и застанаха пред полицейския кордон с щитове, който се групира пред вратата на парламента и успя да изтласка групата, подреждайки се в плътна редица пред сградата.

Към полицията полетяха камъни, изкъртени кошчета за боклук и пътни знаци, а кордонът успя да изтласка и раздели агресивната група на улицата пред парламента, а след това и през улицата. Видяха се няколко ранени полицаи, които бяха изведени от колегите си извън кордона, както и няколко арестувани.

Парламентът вече е ограден изцяло от полиция, а протестиращите вече са разделени на две групи и изтласкани към парка и порта „Македония“ срещу сградата на парламента, предава БТА.

Други от Новини

Младеж заби кола в дере в Айтос, пострадаха 15-годишно момиче и мъж на 20 г.

15-годишно момиче и нейният спътник на 20 г. пострадаха при катастрофа в Айтос, причинена от млад шофьор с едва няколко месеца стаж зад волана. По данни на полицията около 23,25 ч

Съдът в Добрич остави в ареста мъж, шофирал след употреба на алкохол и дрога

Състав на Районния съд в Добрич уважи искането на Районната прокуратура за налагане на най-тежката мярка за неотклонение спрямо 27-годишен мъж, привлечен в качеството му на обвиняем за това

Управителят на проверения ресторант: Собствениците са гърци, полицаите не искаха документи

„Бяхме си на работа и дойдоха полицаи на проверка, дори не влязоха в ресторанта. Бяха отвън, всичко беше за 15-20 мин. Нито са искали документи, нито са проверявали персонала, клиентите

Радев към деца сираци: Мечти, воля и усилия - те са гаранция за вашия успех

Иска се увереност, искат се мечти, искат се воля и усилия, защото те са гаранцията за вашия успех. С тези думи президентът Румен Радев се обърна към близо 100 младежи в неравностойно положение

Задържаха мъж, влязъл в шадравана в центъра на Русе

Мъж бе арестуван в Русе, след като влезе в шадравана в центъра на града. Това видя репортер на БТА. Сигналът, че в шадравана има мъж с неадекватно поведение

>