ЕС отпуска 1 млн. евро хуманитарна помощ за Афганистан след земетресението

24.06.2022 08:32
И без това разрушеният Източен Афганистан е доразрушен от земетресение Снимка: Ройтерс

Европейският съюз отпуска 1 млн. евро хуманитарна помощ за Афганистан за съживяване от смъртоносното земетресение, ударило страната в сряда, пише Politico.

Управляващите талибани – твърдолинейна ислямистка групировка, която пое властта със сила, след като западните съюзници напуснаха Афганистан през август 2021 г. – призоваха за международна помощ, тъй като се борят да се справят с последиците от бедствието.

Равносметката: повече от 1000 души са загинали, а най-малко 1500 са ранени при земетресението с магнитуд 5,9 – най-смъртоносното, което е поразявало Афганистан от 20 години насам. Очаква се броят на жертвите да нарасне още повече през следващите дни.

Финансирането от ЕС ще бъде осъществено от хуманитарни групи, които работят активно в страната, включително неправителствени организации и ООН, съобщи отделът за хуманитарна помощ на Европейската комисия.

“Нашите надеждни хуманитарни партньори ще доставят помощта на най-засегнатите. ЕС е готов да предостави допълнителна помощ”, заяви европейският комисар за управление на кризи Янез Ленарчич.

Финансирането ще бъде използвано за посрещане на “най-неотложните нужди” на афганистанците, като например медицинска помощ, вода и хигиенни услуги, подслон и услуги за защита.

Антонио Гутериш, генерален секретар на ООН заяви, че ООН е “напълно мобилизирана” в Афганистан. “Нашите екипи вече са на място, оценяват нуждите и предоставят първоначална подкрепа”, каза той.

Други от От страната и света

Почина журналистката Богомила Косатева

Почина журналистката Богомила Косатева. Тъжната новина съобщиха нейните близки, пише БНТ. Тя има дълга професионална кариера, голяма част от която е свързана с обществената телевизия като репортер

Отиде си бившият председател на СДС Борис Марков

Почина Борис Марков, временен лидер на СДС през 2012 г. Скръбната вест съобщи във Фейсбук Петър Москов. Борис Марков беше и председател на Националния щаб за избори на СДС

Тръмп: Намираме се в последната фаза на преговорите, Путин е готов за примирие

„Намираме се в последната фаза на преговорите. Или ще приключат, или ще продължат още дълго време и милиони хора ще загинат. Никой не иска това". Тези думи произнесе американският президент Доналд

Тръмп: Имах много продуктивен разговор с Путин преди срещата със Зеленски

Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви днес, че е провел „добър и много продуктивен“ телефонен разговор с руския президент Владимир Путин преди срещата си с украинския президент Володимир Зеленски във

26 области с щети заради силния вятър, няма пострадали хора

Силният вятър причини материални щети в общо 26 области в страната, няма пострадали хора, съобщиха за БТА от Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" към Министерството на

>