Министър Божанов: Спирането на руските телевизии не е решение на проблема
Спирането на излъчването на руски телевизионни канали е базова стъпка, но тя не ни решава проблема, защото това не е основният комуникационен канал на руската пропаганда, каза днес в предаването "Въпросите" по ТВ1 министърът на електронното управление Божидар Божанов, съобщава Дневник. Той не очаква и сериозен обратен ефект, като нарече тази санкция работа на празен ход.
Комуникацията с "Фейсбук" е трудна, защото ние им казваме нещо и те го приемат за сведение. Това казахме и на нашите европейски партньори. Според него все пак "Фейсбук" става все по-склонни да промени политиката си за контрол, заради готвените промени в европейското законодателство.
"Съдържанието и сайтовете, които го разпространяват не са ни основния проблем. Нямаме намерение да спираме сайтове. Проблемът ни е разпространението на фалшиви новини през тролски групи във "Фейсбук", те подлъгват алгоритъма и социалната мрежа го препоръчва на още повече хора. Ние нямаме причина да блокираме това съдържание при източника, но имаме причина да кажем на този, който го усилва - "Фейсбук" "внимавай какво усилваш, как те карат да го усилваш", поясни министърът.